GNIEW

GNIEW

GNIEW barki na Wiśle oraz widok na Zamek i Pałac Marysieńki -widokówka z 1977 roku

Po prawej str. zdjęcia jest widoczny Zamek w Gniewie, który jest dziś prężnie operującą placówką o charakterze komercyjno-historyczno-rozrywkowym - pod względem obsługi ruchu turystycznego to obecnie jeden z najciekawiej prowadzonych tego typu obiektów w Polsce. Funkcjonuje tutaj Oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku z ciekawą ekspozycją ("Z dziejów Gniewa", "Bitwa pod Grunwaldem", "Z dziejów kowalstwa artystycznego"), lokalne Bractwo Rycerskie, pracownia kowalska, a także chór Schola Cantorum Ganevensis. Na zamku bardzo często organizowane są spektakle i inscenizacje historyczne oraz turnieje rycerskie. Dużą atrakcją jest sierpniowy Międzynarodowy Turniej o Miecz Sobieskiego, na który zjeżdżają się rycerze ze wszystkich stron świata. Wojownicy próbują swych sił w strzelaniu z kuszy i łuku, a później zdobywają zamek, używając do tego wszelakich machin oblężniczych. Bractwo rycerskie organizuje też pojedynki i biesiady.
W Zamku znajduje się DORMITORIUM 90 miejsc noclegowych w komnatach zamkowych, wieloosobowych.

Po lewej stronie zdjęcia oraz Zamku jest widoczny Pałac Marysieńki.
Pałac Marysieńki zbudowany przez Jana III Sobieskiego, wówczas starostę gniewskiego, dla żony Marii Kazimiery w drugiej połowie XVII w. Wbudowany w kompleks zamkowy, jedną stroną zwrócony ku zamkowi, drugą ku Wiśle.
Obecnie Pałac Marysieńki pełni rolę hotelu.

dodane na fotoforum:

tczew54

tczew54 2010-11-12

Zamek w Gniewie to najpotężniejsza twierdza Zakonu Krzyżackiego na lewym brzegu Wisły. Zbudowana na przełomie XIII i XIV wieku była domem komturów krzyżackich, a w czasach polskich siedzibą starostów. W wieku XIX, wielokrotnie przebudowywany (spichlerz, więzienie), ostatecznie spłonął w Wielkim Pożarze w 1921 roku.



W latach 1968-1974 Zakłady Mechanizmów Okrętowych "FAMA" w Gniewie rozpoczęły I etap odbudowy zamku zakończony ułożeniem stropów nad ostatnią kondygnacją, wykonaniem konstrukcji dachu i jego pokrycia dachówką ceramiczną. W roku 1992 Urząd Miasta i Gminy w Gniewie w ramach robót publicznych rozpoczął II etap odbudowy zamku polegający na wykonaniu stropów w skrzydłach zachodnim i wschodnim, adaptacji wnętrz wraz z rekonstrukcją kaplicy oraz zagospodarowaniem turystycznym Wzgórza Zamkowego.

barossa

barossa 2010-11-12

nie znam,jak widzę warto poznać:)

ela51

ela51 2010-11-13

Wspaniały opis historyczny do ślicznego foto...
...świetnie ujęte barki:)))

jazkra

jazkra 2010-11-13

Tereny zupełnie mi nie znane , ale dzięki tak wyczerpującym informacjom i zdjęciom , poznaję je :)

piatal

piatal 2010-11-13

a tutaj to jeszcze nie byłem,,,

fotula9

fotula9 2010-12-12

jestem zachwycona Twoją kolekcją

dodaj komentarz

kolejne >