SIEMION ZAŁOŻYCIEL SIEMIANOWIC.

SIEMION ZAŁOŻYCIEL SIEMIANOWIC.

Według opowiadań i legend nazwa Siemianowice pochodzi od siedmiu chat, które stały tu przed wielu lat i zwane były Siedmiowice. Inne legendy powiadają, że dawno żyli tu trzej bracia - Siemion, Michał i Maciej właściciele sadzawek, czyli stawów rybnych. Od ich imion miały powstać nazwy okolicznych wiosek: Siemianowic, Michałkowic i Maciejkowic. Pierwsze wzmianki w dokumentacjach i źródłach historycznych na temat Siemianowic pochodzą z XIII w. W 1298 r. pojawiła się pierwsza wzmianka w dokumencie biskupa Jana Muskaty o Bytkowie wchodzącym dzisiaj w skład miasta. W 1334 r. dzisiejsze miasto zostało wspomniane jako wieś Sanovicze. Ich pierwszymi właścicielami byli Miroszewscy. Siemianowiczanie zajmowali się głównie rolnictwem, bartnictwem i rybołówstwem. W 1440 r. właścicielem Bytkowa był Dzietnych, 16 lat później Deczko, a następnie Franczka. Ok.1700 r. właścicielem Siemianowic Śl. był Bogusław Hunter von Grandon, później członkowie rodu Siemianowskich. W1878 r. Siemianowice zamieszkiwało zaledwie 750 osób.
Już w Średniowieczu istniało w Siemianowicach kopalnictwo rudy. Pierwszą kopalnią była kopalnia "szczęście", która dała początek kopalni "Siemianowice". Później połączono ją z kopalnią "Laura" ściśle związaną z hutą żelaza "Laura" uruchomioną w 1835 r., której budową kierował Anglik Talbot. Później kopalnie podzielono na dwa odrębne zakłady wydobywcze "Laura" i "Richter", a w 1936 r. złączono je ponownie w jedną o nazwie "Siemianowice". Huty "Laura" i "Królewska" były hutami, które połączono w dzisiejszą "Jedność". W tamtych czasach istniała osada Laura, którą do Siemianowic przyłączono dopiero w 1932r., wtedy też Siemianowice uzyskały prawa miejskie. W 1830 r. została uruchomiona pierwsza katolicka szkoła, ale w skutek wzrostu liczby mieszkańców powstawały nowe szkoły, także zawodowe: w 1885 - przemysłowa, w 1895 - kupiecka, a w 1900 - górnicza. W Siemianowicach w dzielnicy Sadzawki urodził się znany polityk i działacz górnośląski - Wojciech Korfanty.
W pierwszych dniach II wojny światowej Siemianowice stały się miejscem zaciekłych walk. Pierwsze walki toczyły się na kopalni "Michał", jednak Siemianowiczanie nie byli dobrze zorganizowani. Działała organizacja Młoda Polska, ale jej główni przedstawiciele Józef Skrzek i Paweł Wójcik zostali powieszeni w Bytkowie. 27 stycznia 1945 r. Siemianowice zostały wyzwolone. 1 kwietnia 1951 r. do Siemianowic przyłączono gminy Michałkowice, Bańgów i Przełajka. Powstały Siemianowice Śląskie. Na przełomie XIX i XX w. Powstały Wojskowe Zakłady Mechaniczne, Fabryka Elementów Złącznych, Górnośląska Fabryka Czekolady i Cukrów "Hanka" i siemianowicka Huta Szkła.

dodane na fotoforum:

rycho2

rycho2 2010-08-25

dziękujemy za ciekawe informacje

dzień dobry, witamy w środę, życząc samych radosnych chwil w dniu dzisiejszym, Basia i Ryszard

medii

medii 2010-08-25

witam miło w poranna środę uśmiechnęłam się i posadzono mnie za kratki :-)) był nawet aktor Wojciech Siemion mówię był bo już nie żyje wybitny aktor

ewusia

ewusia 2010-08-25

Ładne zdjęcie Aniu i bardzo ciekawy opis. Dziękuję,
że wprowadziłaś mnie w tajniki powstania Siemianowic.
Z zaciekawieniem przeczytałam podane przez Ciebie informacje.
Dobrze dowiedzieć się czegoś nowego. Pozdrawiam serdecznie.

jovita

jovita 2010-08-25

Poczytałam troszkę historii.

dankrys

dankrys 2010-08-25

Super Aniu ... miłego dnia.. ;)))

dodaj komentarz

kolejne >