Bielik na  wyspie Mielino - Świnoujście

Bielik na wyspie Mielino - Świnoujście

Bielik w naturalnych warunkach może dożywać wieku 30 lat. Dzięki ochronie miejsc gniazdowania bielik przestał być w naszym kraju rzadkością (Prześladowania ze strony człowieka sprawiły, że w latach 50siątych XX w, w Polsce żyło zaledwie 50 par) i jego liczebność systematycznie wzrasta. Bielik z nielicznego stał się prawie pospolity. Mimo tego nadal wokół gniazd tworzy się strefy ochronne, których nie można przekraczać: 500 m w sezonie lęgowym,200 m całoroczna strefa ochrona.
Centrum występowania bielików w Polsce jest Zalew Szczeciński zamieszkują one licznie wyspę Uznam i Wolin. Na Pomorzu zachodnim znajduje się ok. 180 par. Bielik to największy drapieżny ptak występujący w naszym kraju. Rozpiętość skrzydeł może osiągać do 2,5m, długości ciała to około 90cm, a masa ciała to aż 6kg. Mimo że bielika nazywa się potocznie orłem tak naprawdę nim nie jest, należy do rodziny myszołowów. Bielik jest podobny do orła, przez długie lata uważany był za króla ptaków. Najprawdopodobniej też w godle polski widnieje właśnie bielik, choć do dziś trwa o to spór.
Mielino to sztuczna wyspa, która powstała, kiedy w roku 1911 wykopano nowy kanał, mający usprawnić żeglugę ze Szczecina do Bałtyku. Jest to dość długi 3,5 kilometra i wąski 500 metrów fragment lądu, na którym nie ma praktycznie żadnych roślin – oprócz nagich drzew. Wyspę upodobały sobie za to ptaki. Mielino stało się „rezydencją” kormoranów, chociaż można tu dostrzec także czaple i bieliki. (z netu)

styna48

styna48 2019-09-28

To miejsce to swoista ostoja ptaków.

dodaj komentarz

kolejne >