[27920113]

„Piękno, moi drodzy, musi boleć, aby było prawdziwe. Musi być niedoskonałe, ułomne, cierpiące, aby mogło być piękne. Musi się kryć w nim, że tak powiem, jakieś zawstydzenie sobą, niepewność siebie, może nawet bezradność, może lęk. Poznasz je zwłaszcza po tym, że ono jak gdyby zdaje się na twoją łaskę, na twoją wyrozumiałość, nawet na twoje przebaczenie, a więc na twoje z nim przymierze. A właściwie to nie ty je poznajesz, to ono ciebie poznaje, czyś godny, aby mogło ci zaufać, otworzyć się przed tobą, obnażyć do bezwstydu, do kalectwa, do cierpienia. I jeśli nie masz być odtrącony, musisz mu równą ufność okazać i przyznać się przed nim do siebie, musisz zrozumieć, że jesteś w równym stopniu jego odbiciem, a wówczas staniesz się jednością z nim. Piękno nie może być pychą. Jego miarą nie może być miara naszego zachwytu. To byłoby nieuczciwe, to byłoby okłamywaniem jego, jak i siebie, to stwarzałoby właśnie przepaść między pięknem a człowiekiem, i to tak głęboką, jak głęboka jest tylko przepaść między pychą właśnie a pokorą. Piękno byłoby więc czymś nieludzkim wobec człowieka. Byłoby tym samym, czym jest Bóg, śmierć, los. Człowiek byłby wtedy tylko jego poddanym. Byłby więc skazany na pragnienie wyzwolenia się z niego w imię odzyskania swojego człowieczeństwa. Tymczasem człowiek potrzebuje piękna. Ale prawdziwe piękno potrzebuje również człowieka, potrzebuje go z całej swojej natury, bez reszty, zachłannie, jak, bo ja wiem co, może niestosowna to czułość, wybaczcie, ale jak bez mała dziecko matki. Nie jest w stanie obejść się samo sobą, nie potrafi istnieć ani poza człowiekiem, ani ponad człowiekiem. Staje się po prostu bezradne, godne jedynie współczucia. Cóż zatem może być jego miarą, spytacie? Może właśnie to, czy nam pozwala i na ile współcierpieć z sobą, czy czujemy się mu potrzebni, czy pragnie choćby naszej wyrozumiałości.”

kate39

kate39 2014-05-18

re:he he...mam nadzieję,że nie Gorzkie Żale...?

wojrut

wojrut 2014-05-18

...właśnie tak...
Pozdrawiam z dżdżystego Poznania:)

bossa45

bossa45 2014-05-18

!

janko47

janko47 2014-05-18

filozoficzne określenie piękna...
Pozdrawiam weekendowo::)

nada1

nada1 2014-05-18

ktos, kto odczuwal gleboko bolesny proces tworzenia, ekspresji piekna, potrafil tak trafnie zredagowac swoje mysli.....

funiak

funiak 2014-05-18

racja ...zastane piekno to tylko polowa sukcesu....ilez wysilku i wyrzeczenia w utrzymaniu:))))doceniasz doskonale:)))

mar18

mar18 2014-05-18

Żeby pokazać piękno,trzeba także umieć na nie patrzyć:)))))

meryen

meryen 2014-05-18

Niezwykły wywód o pięknie, jego współistnieniu i zależności z człowiekiem, i te zaskakujące słowa:"Jego miarą nie może być miara naszego zachwytu".

eljot60

eljot60 2014-05-19

....

meryen

meryen 2014-05-19

Nie wiedziałam, że to dalszy ciąg literatury autora ... tej o zmarnowaniu życia.. Mam wrażenie, że to zdjęcie w sposobie kadrowania trochę odbiega od Twoich pozostałych, jakby na dowód przytoczonych słów.. Ale może wyciągam zbyt daleko idące wnioski.
A słowa o zachwycie są świetnym komentarzem do tego co jest na tym portalu, czyli ochy i achy, na tym polu też nie jestem wyjątkiem:)

meryen

meryen 2014-06-28

A ja chętnie przeczytałabym Twoją książkę:))

toni1

toni1 2014-07-06

Piękny obraz i wspaniały tekst...

dodaj komentarz

kolejne >