Wakacje 2008 - cd.

Wakacje 2008 - cd.

Berlin - Most Glienicke (Glienicker Brücke)
Jak prawie żaden inny most w Niemczech, ten dostarczał tematu wielu opowieściom, książkom oraz filmom.
Na hermetycznie zaryglowanym przed opinią publiczną moście, odbyły się w trakcie Zimnej Wojny trzy spektakularne wymiany agentów. Związek Radziecki i Stany Zjednoczone trzykrotnie wykorzystały most do wymiany pojmanych szpiegów. Z tego powodu został on przez dziennikarzy ochrzczony mianem mostu szpiegów.
Pierwsza wymiana szpiegów między mocarstwami miała miejsce 10 Lutego 1962. USA zwolniły radzieckiego szpiega Pułkownika Rudolfa Abla w zamian za pilota Francisa Gary Powersa pojmanego w wyniku zestrzelenia nad Związkiem Radzieckim jego samolotu szpiegowskiego U-2 w 1960. W wyniku szczęśliwego zbiegu okoliczności świadkiem tej wymiany była Annette von Broecker. [3]
Kolejna wymiana miała miejsce 12 czerwca 1985 kiedy to w zamian za 24 amerykańskich agentów (początkowo było ich 25, lecz w ostatniej chwili, na lotnisku w Berlinie, z wymiany i możliwości wyjazdu do USA zrezygnował Jerzy Pawłowski), zwolniony został polski agent Marian Zacharski oraz trzech innych szpiegów przetrzymywanych na zachodzie (Alfer Zehe, Alice Mickelson, Penya Kostadinov).
Ostatnia i jednocześnie najbardziej znana wymiana odbyła się 11 lutego 1986r., kiedy to obrońca praw człowieka i więzień polityczny Natan Sharansky oraz trzech innych agentów zachodu zostało wymieninych za Karla Koechera i czterech innych agentów wschodu.