Poznań - wakacje 2008

Poznań - wakacje 2008

Zamek cesarski
Zamek to dawna rezydencja cesarza Niemiec, która została wybudowana w l. 1904-10 wg projektu Franza Schwechtena. Przypuszcza się, że podczas realizacji projektu zostały uwzględnione liczne sugestie cesarza Wilhelma II. Zamek stanowił główny akcent powstałej na początku XX w. tzw. dzielnicy zamkowej, która - w zamyśle twórców - stanowić miała wizytówkę miasta, świadczącą o jego rzekomo germańskim rodowodzie.
We wnętrzu wieży w 1913 r. urządzono kaplicę zaprojektowaną przez Augusta Oetkena, wzorowaną na słynnej Capella Palatina w Palermo. We wschodniej części gmachu znajdowała się wspaniała sala tronowa. Cesarz Wilhelm II gościł tu dwukrotnie: po raz pierwszy w 1910 r. na otwarciu rezydencji, po raz drugi w 1913 r.
W latach międzywojennych zamek był rezydencją prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, część pomieszczeń zajmował Uniwersytet Poznański. W czasie okupacji hitlerowskiej gmach przebudowano jako rezydencję Hitlera; powstało wówczas m.in. paradne wejście od strony ul. Święty Marcin, zlikwidowano kaplicę w wieży i wybudowano na jej południowej ścianie - w miejscu rozebranej absydy - niewielki balkon.
Zamek został poważnie zniszczony w 1945 r., myślano nawet o jego rozbiórce. Podczas odbudowy zaniechano restauracji wielu elementów wystroju gmachu. O około 20 m obniżono zniszczoną w czasie działań wojennych wieżę. Po wyzwoleniu gmach był m.in. siedzibą Miejskiej Rady Narodowej.
Obecnie gospodarzem zamku jest Centrum Kultury ,,Zamek ; mieszczą się w nim również inne instytucje, m.in. Teatr Animacji, Muzeum Poznańskiego Czerwca i kino "Pałacowe".
Zamek to monumentalny, neoromański gmach, o rozczłonkowanej bryle. Nawiązuje on swą architekturą do średniowiecznych zamków, a jego poszczególne fragmenty wzorowane są na romańskich zabytkach Niemiec i Włoch.
Elewacja zamku jest licowana grubo ciosanym kamieniem, projektantem elewacji był Gotthold Riegelmann.
Dominującym elementem budynku jest wieża z zegarem, która pierwotnie miała 74 m wysokości –obecnie ok.54m.
Na dziedzińcu znajduje się fontanna wzorowana na XIII - wiecznej fontannie lwów z Alhambry w Grenadzie.
Na skwerze sąsiadującym z zamkiem od strony północnej ustawiono w 1990 r. głaz upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej, a w 1999 r. odsłonięto poświęcony im pomnik.

aga555

aga555 2009-08-26

miłe wspomnienia trzymają zapach miłego wieczorku:))

danka1

danka1 2009-08-26

wieczorową porą też dobrze wygląda.

iwmali

iwmali 2009-08-26

Poznań jest piękny! A z naszego wyjazdu na Podlasie nic nie wyszło,dom w którym mieliśmy mieszkać to rudera! Byliśmy we Fromborku i na Mazurach! Trochę żal,bo miałam cały plan zwiedzania!

gonzo57

gonzo57 2009-08-26

fajnie jak może pojadę kiedyś do Poznania nie będę potrzebował już przewodnika.A zdjęcia o tej porze przy sztucznym świetle najlepiej robić na statywie nie są poruszone.z doświadczenia wiele zdjęć zmarnowałem bo robiłem z ręki.A z zamku będą zdjęcia w wewnątrz ?

strzyga

strzyga 2009-08-26

pieknie wyglada

dodaj komentarz

kolejne >