sztolnie walimskie

sztolnie walimskie

Od 1943 roku w rejonie Gór Sowich Niemcy prowadzili zakrojone na szeroką skalę i z ogromnym rozmachem prace budowlane pod wspólnym kryptonimem "Riese" ("Olbrzym"). Budowa nie została nigdy ukończona, a jej pozostałością jest szereg podziemnych kompleksów i budowli naziemnych do dziś owianych mgłą tajemnicy co do ich przeznaczenia. Niezwykłość tych obiektów od lat przyciąga w rejon Dolnego Śląska rzesze badaczy i poszukiwaczy przygód.

Muzeum Sztolni Walimskich zaprasza do zwiedzania jednego z najciekawszych i najbardziej tajemniczych obiektów militarnych na terenie Gór Sowich czyli kompleksu Rzeczka. W kompleksie można zwiedzić wartownię, w której zgromadzone zostały eksponaty i nieliczne dokumenty związane z wszystkimi kompleksami.

Walimskie sztolnie - znajdują się w pobliżu wsi Rzeczka, przy drodze z Walimia. Sztolnie są wydrążone w zboczu góry Ostra, na wysokości ok. 560 m npm. Temperatura wewnątrz wynosi nie więcej niż 10 st. Do dziś tajemnicą jest, po co wydrążono sztolnie w Walimiu. Pod koniec II wojny światowej w 1943 r. w Górach Sowich rozpoczęto budowę sześciu podziemnych labiryntów, siódmy powstał pod zamkiem Książ. Według planów wszystkie miały być połączone korytarzami.

trauner

trauner 2010-09-09

Niemcom pewnie chodziło o skład wina :))) pozdrawiam Asiu

dodaj komentarz

kolejne >