RUINY KOŚCIOŁA JEZUITÓW NA LORECIE

RUINY KOŚCIOŁA JEZUITÓW NA LORECIE

Kościół M.B. Loretańskiej był budowlą późnobarokową, orientowaną, murowaną z cegły (niektóre elementy z opoki licowane cegłą) i otynkowaną. Założony na planie prostokąta, trzynawowy, bazylikowy, wzorowany na katedrze lubelskiej. Prezbiterium zamknięte półkolistą obsadą, po bokach dwie prostokątne zakrystie. Dach kryty gontem był dwuspadowy nad nawą główną i pulpitowy nad bocznymi, na środku posiadał niegdyś zwieńczoną kopułę sygnaturkę. Elewacja frontowa (zachodnia) dwukondygnacyjna, trójosiowa. Po bokach wtopione częściowo w fasadę dwie okrągłe wieżyczki. (obecnie bez kopułek). W kondygnacji dolnej rozczłonkowanej pilastrami ozdobne wejście - niegdyś z drzwiami dwuskrzydłowymi żelaznymi, z \"wrzeciążem\". Posiadał on cztery wieże oraz drewnianą dzwonnicę, w której umieszczony był jeden dzwon. Przypuszczać można, że świątynia jezuicka wzbudzała zachwyt odwiedzających ją wiernych. Przed kościołem wzniesiona została wówczas wysoka kolumna na której zakonnicy umieścili posąg Matki Boskiej
Druga kondygnacja posiadała okno balkonowe z dwoma niszami po bokach. Zwieńczenie fasady półkoliste, niegdyś ze spływami wlotowymi i sterczynami. Elewacje boczne w przyziemiu podzielone pilastrami i ożywione niszami i owalnymi otworami, w górnej kondygnacji (nawa główna) posiadają prostokątne otwory okienne w płycinach. Do wnętrza poza głównym wejściem prowadziły jeszcze boczne, drewniane drzwi od północy i południa w pierwszym przęśle nawy. Z zakrystii (od północy) małe żelazne drzwiczki wiodły na cmentarz przykościelny. Wnętrze sklepione było w nawie głównej pokrytą być może malowidłami kolebką z lunetami. Ściany podzielono parami pilastrów jońskich. W pierwszym przęśle nawy znajdował się chór muzyczny wsparty na dwóch filarach z wejściem od południa po drewnianych schodach. W murowanym ołtarzu głównym znajdował się obraz M.B. Loretańskiej, a w bocznych również murowanych - obraz ze św. Józefem i w drugim przedstawiający św. Jakuba i św. Annę. Na południe od głównego ołtarza znajdował się skarbczyk, od północy zakrystia. W obu pomieszczeniach było po jednym oknie \"...z tafel półćwiartkowych w ramach porządnie oprawynych z kratą żelazną...\". podłoga kościoła ułożona była z desek drewnianych, przed głównym ołtarzem z tarcic. Pod prezbiterium znajdowały się krypty.

dodane na fotoforum:

sunowi

sunowi 2016-05-09

To jest świetne!!! Zdjęcia gubią często prawdę o niepowtarzalności fotografowanego miejsca...
Świetny mistrz/yni spojrzenia! I profesjonalista/tka sztuki fotografowania.
Ale miło! Dzięki, Basiu, Ryśku!

adamowa

adamowa 2016-05-09

No wlasnie ...ja tez jak Iwonka zachwycam sie tym kadrem ...piekny ...

sowa57

sowa57 2016-05-09

Ech...piękny fotoreportaż.

halb09

halb09 2016-05-09

Bardzo ciekawe miejsce zobaczyliście. Ciekawe zdjęcia i opis.
Pozdrawiam serdecznie!

sunowi

sunowi 2016-05-09

re: sowa57 Znasz to miejsce sówko, że tak powiem, od środka - prawda? Wrześniowy Loret jest też uroczy, zaczyna się urokliwie wybarwiać.
Pozwalam sobie przedstawić Basi i Ryszardowi kolejną "zapalczynię" tych terenów. A więc jest nas już czworo, nie , przepraszam pięcioro, bo mąż sówki też pod wrażeniem bywał, będąc tutaj.
Zrobimy sobie może wspólnie jakieś ognisko maleńkie z kiełbaskami- musimy tylko "obłaskawić" gospodarza. Przy 2 panach przeprawimy się też na wyspę. We wrześniu będzie tu sporo wody.Zorganizujemy się w dobry ponton. I dogadamy termin. Co Wy na to???

alola11

alola11 2016-05-10

widoczek jak marzenie

pit69

pit69 2016-05-10

B.dobre!

elza100

elza100 2016-05-11

Pięknie:-)

dodaj komentarz

kolejne >