Wrocław Dworzec PKP

Wrocław Dworzec PKP

Dworzec Wrocław Główny został wybudowany w latach 1855-1857 w stylu angielskiego neogotyku. Autorem projektu budynku był architekt królewski Kolei Górnośląskich Wilhelm Grapow. W późniejszych latach dworzec był wielokrotnie przebudowywany. Zmieniano również kolejne elementy dekoracyjne wnętrz, zgodnie z duchem ówczesnych lat. Trwający od 2010 roku proces modernizacji budynku ma na celu przywrócenie mu dawnego blasku sprzed lat. Prowadzone są szeroko zakrojone prace renowacyjne (w ramach projektu Odtworzenie Zabytkowego Historycznego Kompleksu Dworca Wrocław Główny z przebudową kolejowej infrastruktury technicznej), a sam gmach jest stopniowo malowany na kolor pomarańczowy, który według naukowców jest pierwotną barwą dworca. Całość inwestycji, za którą odpowiedzialna jest firma Budimex to 325 mln złotych.
Pierwotnie w miejscu głównego hallu dworca głównego znajdował się równoległy do dworca peron. (Podwyższenie, ciągnące się wzdłuż hallu to właśnie pozostałości dawnego peronu). Plac przed głównym wejściem pokryty był zielenią z piękną fontanną. Budynek został zaprojektowany w sposób bardzo funkcjonalny, przy bocznych wejściach znajdowały się luki bagażowe, telefony oraz telegrafy. Na dworcu funkcjonowały aż 4 poczekalnie, przeznaczone dla pasażerów I, II, III i gości specjalnych oraz restauracja.
W takiej formie dworzec funkcjonował aż do przełomu XIX/XX wieku. Wtedy rozpoczęła się kolejna rozbudowa gmachu. Powstało 5 nowych peronów, zlikwidowano pobliski skład węgla, ułożono kamienną posadzkę, zmodernizowano kasy biletowe i zwiększono powierzchnię poczekalni.
II wojna światowa nadała gmachowi nowego znaczenia, w związku z dogodnym połączeniem kolejowym z Berlinem. Pod powierzchnią dworca zbudowano schrony przeciwlotnicze, składy broni, amunicji i żywności. Po wojnie w celu zapewnienia dodatkowego bezpieczeństwa na dworcu głównym powstał posterunek policji. W 1947r. w gmachu powstało kino dworcowe, które do dziś funkcjonuje./https://www.glowny.wroclaw.pl/