Groty Nagórzyckie

Groty Nagórzyckie

Do wywozu kwarcowego piasku z głębszych i większych komór używano transportu konnego.

wojci65

wojci65 2019-07-27

Wyjaśnij mi, jeśli wiesz, dlaczego pozyskiwano piasek metodą górniczą, skoro w pobliżu znajdują się olbrzymie złoża dostępne w odkrywce, eksploatowane zresztą po dziś dzień. Najbardziej znane Grudzeń Las, Biała Góra...i wiele innych?

qwitek

qwitek 2019-07-27

Kiedyś popularna była wymiana piasku wydobywanego z grot nagórzyckich na ziemniaczane obierki, gwarowo nazywane „łupinami”. Tutejsi górnicy karmili nimi swoją trzodę. Pozyskiwali je w ten sposób od mieszkańców Tomaszowa. Tych wymian zaprzestano, kiedy doceniono wartość nagórzyckiego piasku dla hut szkła. To właśnie z tych zaniechanych transakcji wzięło się popularne niegdyś porzekadło „nie ma piasku za łupiny”, które było synonimem wymiany niekorzystnej, nieopłacalnej.
Dla potrzeb hut szkła potrzeba było zwiększyć wydobycie. Wtedy jeszcze nie było metody odkrywkowej i eksploatowano piasek metodą górniczą. Podczas badań geologicznych w okolicy Groty Nagórzyckiej stwierdzono olbrzymie pokłady kwarcu płytko pod powierzchnią gruntu i to zadecydowało o rozwoju pozyskiwania surowca metodą odkrywkową a nie prymitywną metodą kilofa, łopaty i furmanki cbdo.

jadpaw5

jadpaw5 2019-07-28

Taki piaskowy Łysek z pokładu od Morcinka

nemo60

nemo60 2019-07-28

Byłem i zwiedzałem, fajnie jest :) .

wojci65

wojci65 2019-07-29

Dzięki za wyjaśnienie!

dodaj komentarz

kolejne >