Kościółek pod wezwaniem Znalezienia Św Krzyża w Klimkówce....

Kościółek pod wezwaniem Znalezienia Św Krzyża w Klimkówce....

Na Podkarpaciu, między znanymi uzdrowiskami Iwoniczem i Rymanowem, leży w pięknej kotlinie, wieś Klimkówka z jodłowym kościółkiem, kryjącym w swym wnętrzu słynącą łaskami figurę Ukrzyżowanego Chrystusa.

3 maja- w dniu znalezienia św. Krzyża przez św. Helenę, ciągną tu na odpust niezliczone tłumy z pobliskich i dalszych okolic. Nazwa miejscowości pochodzi prawdopodobnie od Klimka, tradycja miejscowości wywodzi się jednak od klękania- "Klękówka". Tu bowiem, wg. legendy, woły wyorały krzyż i uklękły przed nim. Prawdopodobnie krzyż ten ukryła w ziemi ludność uciekająca przed Tatarami. A może zostawił go tam św. Wojciech, który od Ziemi Sanockiej rozpoczął działalność misyjną.

Do kościółka idzie się od wsi polną drogą i gdy niecierpliwy pielgrzym zaczyna już tracić nadzieję dobrnięcia do celu... wyłania się w dolinie wieżyczka Kościółka i lśniący w słońcu dach. Jakieś dziwne uczucie ogarnia człowieka, gdy dobrnie do tego sanktuarium. Zda się, że cudowny Pan Jezus osamotniony wśród gór, wydaje się bliższy niż w mieście, gdzie otaczają go tłumy ludzi. Postać konającego Zbawiciela posiada znamienną cechę: jest wybitnej miary arcydziełem sztuki rzeźbiarskiej. Dwa wielkie kolorowe witraże: Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dodają uroku świątyni. Wielką ozdobą wnętrza kościółka jest duży obraz znanego malarza St. Studneckiego, ucznia Wojciecha Kossaka, przedstawiający scenę znalezienia św. Krzyża przez św. Helenę. Po przeciwnej stronie piękny obraz artysty malarza Wł. Lisowskiego z Sanoka, wyobrażający legendę wyorania Krzyża Chrystusowego przez woły. Według Kronheusera już w czasach piastowskich oddawano cześć łaskami słynącej figurze Pana Jezusa. Nie ulega wątpliwości, że kościółek Św. Krzyża istniał, zanim Klimkówka stała się parafią. Parafia bowiem powstała w roku 1453, tymczasem najdawniejsza notatka kronikarska w księdze "Status Eclesiorum" z roku 1638 wspomina o kościółku istniejącym już około 1349 roku. Taką też datę powstania kościółka ustalił śp. Proboszcz ks. dr. Stasicki. Pierwszy kościółek spłonął od świec zostawionych na ołtarzu; drugi już zniszczony przez starość, został rozebrany. Obecny, trzeci kościółek został poświęcony 3 maja 1869 roku. Nie posiada szczególnego stylu. Zbudowany jest jednak solidnie przez znanego na całą okolicę mistrza ciesielskiego śp. Floriana Waisa, ojca wybitnego uczonego i rektora Uniwersytetu we Lwowie, Jana Kazimierza.

Warto zaznaczyć, że jak głosi kronika, Klimkówka należała kiedyś do rodziny Bobolów, z której pochodzi nasz Patron i nie jest wykluczone, że chodził on do kościółka św. Krzyża, by modlić się u stóp cudownego Pana Jezusa.

Pisząc historię kościółka niepodobna pominąć milczeniem źródełka, o którego wodzie cudownej uzdrawiającej chorych, szczególnie oczy, krąży wiele pobożnych podań. kościółek św.

Krzyża w Klimkówce jest celem podróży pielgrzymów z najdalszych nawet okolic, zwłaszcza w wigilię i w sam odpust Znalezienia św. Krzyża w dniu 3 maja. Przychodzą wtedy pątnicy z Jasienicy, Krościenka, Orzechówki, Komborni, Starej Wsi, Zarszyna, Długiego, Beska, Jaćmierza, nie mówiąc już o Iwoniczu i Rymanowie, najbliższych sąsiadach Klimkówki.

Jest już ten kościółek odwiedzany od wczesnej wiosny do późnej jesieni przez licznych letników i kuracjuszy, którzy przyjeżdżają leczyć się w zdrojach Rymanowa i Iwonicza, a którzy na wczasach szukają celu wycieczek łączącego przyjemne z pożytecznym. I choć droga do kościółka od strony wsi nie jest wygodna, nie odstrasza to nikogo, bo wszyscy śpieszą tu z wielką wiarą do "Niebieskiego Lekarza."

lila08

lila08 2012-02-18

ale widoczek...jak w bajce ... :)
pozdrowionka:)

pawlo12

pawlo12 2012-02-18

Tak to tegoroczne kaczuszki. Jak byś dobrze przeglądał forum woliera to byś wiedział :P A co do lęgów to bym już chętnie zaczął ale kurki coś nie niosą.

marius2

marius2 2012-02-19

Re: Różne silki,chabo,feniksy, cochiny mini, brahmy,zielononózki, nioseki tęczowe, czubatki staropolskie, nioski itd. już następne jajeczka się inkubują 60 sztuk :D

dodaj komentarz

kolejne >