ŚWIERADÓW...

ŚWIERADÓW...

Żabka traktowana jest jako jeden z symboli Świeradowa Zdroju i wykorzystywana do jego promocji. A wszystko zaczęło się dawno temu…
Przebywający na terenie Świeradowa-Zdroju (dawniej Bad Flinsberg), berliński lekarz Leonard Thurneyssen, podczas spaceru zaobserwował w jednym ze źródeł leżącą martwą żabę. Początkowo nie wzbudziła ona większego zainteresowania lekarza, jednakże podczas następnego spaceru w okolice źródła, za zdziwieniem stwierdził iż żaba nie ulega rozkładowi. Zaintrygowany tym faktem napisał w swoim dziele z 1572 roku krótką wzmiankę, wskazując lecznicze właściwości miejscowych wód.

Jednakże dopiero w 1739 roku na zlecenie hr Schaffgotscha powołana została komisja lekarska złożona z lekarzy specjalistów z Mirska i Lwówka Śl. i fizyka z Gryfowa Śl., do dokładnego przebadania składu chemicznego wód, uznając je w efekcie końcowym za lecznicze. Rok 1874 okazał się przełomowy, ponieważ to odkrycie potwierdziło, iż istniejące źródła są radoczynne a “wieczna żaba” została do dziś.

Dzisiaj żaby można zobaczyć na chodnikach, pomnikach i fontannach Świeradowa.
Niedaleko Domu Zdrojowego znajduje się fontanna z żabami.Fontanna jest bardzo duża, ma okrągłą misę, a strumienie wody często się zmieniają, są wyższe, niższe, pionowe i ukośne. Na misie posadowione są cztery żaby sporej wielkości. Przynoszą ponoć zdrowie, bogactwo, szczęście i miłość. Należy tylko pogłaskać odpowiednią żabę. Żaby są w związku z tym mocno wygładzone, któż by bowiem nie chciał skorzystać z ich „mocy”?

(www.polskieszlaki.pl/)