Na pożegnanie z OŁOMUŃCEM

Na pożegnanie z OŁOMUŃCEM

Fontanna Ariona (cz. Ariónova kašna) – współczesna fontanna w południowo-zachodnim narożniku Górnego Rynku (cz. Horní náměstí) w Ołomuńcu na Morawach w Czechach.
Tematem grupy rzeźb jest opowieść o na wpół mitycznym poecie i kitarzyście greckim Arionie. Według niej po napaści piratów na statek, którym płynął z Sycylii do Koryntu, Arion został cudownie ocalony przez delfiny, które ukochały sobie jego śpiew.
Owalny basen fontanny, wykonany z takiego samego piaskowca jak starsze fontanny barokowe, jest wgłębiony w podłoże. Na nim rozmieszczone są trzy grupy rzeźb: centralna – alegoryczny obelisk posadowiony na skorupie wielkiego żółwia, boczne – postaci dwójki dzieci, stojących na mniejszych żółwiach oraz postać Ariona z delfinem. Woda tryska do basenu z szeregu otworów w obelisku, z pyska delfina oraz z pyszczka ryby i z muszli, trzymanych przez dzieci. Wszystkie elementy są pokryte drobnym, dekoracyjnym ornamentem w formie detali figuralnych lub napisów, sławiących Ołomuniec i jego mieszkańców. Pojedyncze rzeźby, pokryte zielonkawą patyną, wykonało włoskie Studio di Archittetura w Lukce i Pietrasante.
W 2005 r. instytucje sanitarno-epidemiologiczne oficjalnie zezwoliły na kąpanie się w basenie fontanny. Dzięki temu w upalne dni jest ona ulubionym miejscem zabaw dzieci, a Ołomuniec – jedynym miastem Czech z publicznym kąpieliskiem na Rynku.

(https://pl.wikipedia.org)

dodane na fotoforum: