CZECHY

CZECHY

Štramberk - miasteczko pachnące piernikami...

Sztramberskie Uszy” to ciastka mające status produktu regionalnego UE. Tradycja ich wypieku sięga roku 1241. Wówczas na Morawach buszowali Tatarzy, rozgromieni ostatecznie w tymże roku dopiero w bitwie pod Legnicą.

Mieszkańcy tutejszych okolic uciekli przed najazdem do trudno dostępnego Kotouča i nad znajdujące się na nim wypełnione wodą stawy rybne. Znajdowały się one tuż nad obozowiskiem najeźdźców.

Obrońcy przekopali w nocy wały tych stawów i zalali tatarskie obozowisko. Penetrując je po ucieczce tych wrogów, którzy przeżyli lawinę wody i błota, znaleźli skórzane worki pełne uszu odciętych zabitym chłopom i zasolonych, aby później pokazać chanowi ilu wrogów pokonano. Od tamtego czasu w dzień Wniebowstąpienia NMP odbywa się w Štramberku procesja upamiętniająca tamto zwycięstwo. A jego symbolem są właśnie „Sztramberskie Uszy” wypiekane z ciasta piernikowego i korzennego. Robi się je wyłącznie ręcznie.

(http://www.krajoznawcy.info.pl/)

dodane na fotoforum:

anyzarg

anyzarg 2017-08-07

Witam milutko pozdrawiam cieplutko , życząc miłego dnia . Byłam kilkanaście lat temu w Strambergu i teraz mowilam męzowi ze moglibyśmy się wybrać ponownie :-) a ze jesteśmy oboje na emeryturze więc nie musi być to niedziela

danka55

danka55 2017-08-07

pOZDRAWIAM
I zwiedzam razem z Tobą powodzenia

dodaj komentarz

kolejne >