Dolnośląskie pałace

Dolnośląskie pałace

ŁOMNICA
Historia Pałacu sięga średniowiecza. Właściciele Pałacu i majątku Łomnica zmieniali się wielokrotnie w ciągu wieków.
Od 1835 do 1945 Pałac był własnością rodziny von Küster, której potomkowie ponownie nabyli ruinę dawnej rodzinnej posiadłości już po upadku Żelaznej Kurtyny. Wiekowa historia Łomnicy jest wyjątkowo interesująca, ale w to, co wydarzyło się w przeciągu ostatnich kilkunastu lat trudno uwierzyć…
Po zdobyciu Dolnego Śląska przez Armię Czerwoną i ustanowieniu władzy komunistycznej właściciele musieli uciekać na Zachód. Do Łomnicy przybyli w większości wysiedleńcy z Ziem Polskich na wschodzie. Władza Ludowa w Dużym Pałacu urządziła szkołę, która znajdowała się tutaj do końca lat 70-tych. Z uwagi na zły stan techniczny budynku, szkołę przeniesiono w inne miejsce. Od roku 1980 roku Duży Pałac popadał w ruinę. Zawalił się dach i stropy, jednak wniosek o rozbiórkę został odrzucony przez konserwatora zabytków. W tym smutnym stanie Pałac przetrwał do zmiany ustroju.
W 1991r. obecni właściciele - Ulrich von Küster, młody wnuk ostatniej właścicielki, Constanze von Küster, z domu von Schweinichen wraz ze swoją ówczesną narzeczoną Elisabeth - wtedy jeszcze studenci, nabyli Pałac w jednym celu – uratować w ostatniej chwili ten cenny zabytek. Początki były ciężkie – Pałac był częściowo bez dachu, prawie wszystkie stropy zawalone, do tego ciągły brak gotówki. Na początku całkowicie zdani na siebie, stopniowo wynajdowali wielu sojuszników w kraju i za jego granicami. Wszystkich łączył jeden cel – aktywny udział w ratowaniu cennych zabytków, które stanowią nasze wspólne dziedzictwo kulturowe. Otrzymali wsparcie od indywidualnych darczyńców, różnych fundacji i stowarzyszeń (Stowarzyszenie Pielęgnacji Kultury i Sztuki Śląskiej – VSK, Fundacja Polsko-Niemieckiej Współpracy). Tylko dzięki temu wspólnemu polsko-niemieckiemu zaangażowaniu i wysiłkowi udało się uratować niemal już utracony Pałac.
W roku 1995, po upadku PGR, przybyło jeszcze więcej pracy - w wyniku zakup drugiego pałacu łomnickiego, tzw. Małego Pałacu. Znajduje się on kilka metrów od Dużego Pałacu. I tu również konieczne było przeprowadzenie kapitalnego remontu. Od roku 1997 w Małym Pałacu znajduje się przytulny hotel z restauracją.

Jednak nie tylko budynki potrzebowały pomocy. Również zaniedbany park wymagał dużych nakładów. Ten malowniczo położony, 9 hektarowy park krajobrazowy w stylu angielskim, tworzy jedną całość razem z położonym po drugiej stronie rzeki parkiem Pałacu Wojanów. Ich projekt przypisuje się Peterowi Josephowi Lenné oraz uczniowi słynnego księcia Pücklera – ogrodnikowi Reder. Po roku 1945 park dziczał, zamieniając się w wysypisko śmieci oraz skład gruzu i budowlanych odpadów. Pierwsze prace nastąpiły w 1996r. przy aktywnym udziale konserwatorów z Jeleniej Góry, Warszawy oraz Berlina. Dzięki ich zaangażowaniu, ogromnej wiedzy i pasji, park ponownie zaprasza na spacery przez „Pleasure Ground” oraz wzdłuż wijącej się rzeki Bóbr.

(https://www.palac-lomnica.pl/)

dodane na fotoforum: