Zamość synagoga

Zamość synagoga

Synagoga była centrum dzielnicy żydowskiej. Powstała w 1610 roku w miejscu wcześniejszej drewnianej. Do głównej sali, w której zgodnie z żydowską tradycją modlili się mężczyźni, przylegają dwie mniejsze, tzw. babińce. W czasie II wojny światowej Niemcy zdewastowali synagogę i urządzili w niej stajnię. Po wojnie odbudowano południowy babiniec, a na przełomie lat 60. i 70., podczas gruntownych prac konserwatorskich, zrekonstruowano attykę. We wnętrzu zachowały się aron kodesz – ołtarzyk, w którym trzymano księgi liturgiczne oraz polichromowane sztukaterie zdobiące sklepienie i ściany głównej sali i północnego babińca. Stiukowe ramy wypełniały niegdyś cytaty z Biblii.

Od zachodu do synagogi przylega dawny dom kahału, czyli gminy żydowskiej. Natomiast, w oddalonej o kilkadziesiąt metrów od synagogi, kamienicy przy ul. Zamenhofa 5, w piwnicy, była mykwa – rytualna łaźnia żydowska.

Obecnie w synagodze mieści się multimedialne Muzeum Historii Żydów Zamościa i Okolic, centrum informacji o „Szlaku Chasydzkim”, księgarnia, a w sali głównej organizowane są koncerty i wystawy.