[20009035]

W roku 1858 w związku z budową Gmachu Inwalidów Wojskowych do Lwowa przybył młody, wówczas 23-letni artysta rzeźbiarz Cyprian Godebski. Jego przyjazd zbiegł się ze śmiercią Honoraty Borzęckiej (1775-1858), córki Aleksandra Borzęckiego wielkiego podstolego koronnego i Anny z Ankwiczów. Hrabina Honorata Borzęcka, oprócz rozległych majątków ziemskich, miała we Lwowie pałac mieszczący się obok gmachu namiestnictwa. Po jej śmierci przeszedł on w drodze spadku w ręce Alfreda Młockiego od którego został następnie odkupiony przez państwo austro-węgierskie. Honorata była też znaną w Galicji filantropką, m. in. wraz z Kalikstem Orłowskim współtworzyła we Lwowie zakład wychowawczo-opiekuńczy dla chłopców pod wezwaniem św. Antoniego z Padwy.
Młocki poprosił Cypriana Godebskiego o wykonanie pomnika nagrobnego dla zmarłej hrabiny Borzęckiej. Dla młodego artysty rzeźbiarza stojącego dopiero u progu swej niezwykłej europejskiej kariery było to pierwsze tego typu zlecenie.
W późniejszych latach artysta zasłynął jako autor nagrobków wykonanych dla wielu sławnych osobistości na cmentarzach paryskich.

dodane na fotoforum:

bajka1

bajka1 2012-03-18

Wspaniałe sa te elementy, które zapewne, tworzą atmosferę cmentarza. Wspaniałe.

jolkas

jolkas 2012-03-18

piękny pomnik, który wyszedł spod dłuta Cypriana Godebskiego....

dodaj komentarz

kolejne >