Tarasy wapienne Pamukkale

Tarasy wapienne Pamukkale

tur. Bawełniany zamek lub Bawełniana twierdza

Pamukkale i starożytne miasto Hierapolis znajdują się na styku dwóch płyt tektonicznych, jest to więc teren sejsmicznie aktywny. Także z tego powodu ze zbocza góry Cökelez wypływa naturalna woda mineralna, która osadzając się tutaj przez 14 tysięcy lat ukształtowała niezwykłe, białe, naturalne tarasy wapienne z płytkimi, wypełnionymi ciepłą, lazurową wodą basenami. To magiczny widok, który zdaje się tak piękny, że aż nierealny.

Niegdyś w tych białych, naturalnych basenach można było bez ograniczeń zażywać odświeżającej, leczniczej kąpieli. Teraz jednak ze względu na dużą popularność, która zaczęła negatywnie wpływać na stan trawertynów, został tutaj stworzony Park Narodowy, a samo Pamukkale zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO.

Dla turystów udostępniona została południowa część tarasów. Obok niej przebiega, wybudowany już przez ludzi, wąski kanał zasilający mineralną wodą sztuczne baseny, w których kąpiel jest dozwolona. Nie różnią się one praktycznie niczym od tych naturalnych, minerały osadzające się na betonie przykryły go szczelną warstwą.

dodane na fotoforum: