Kraków

Kraków

dodane na fotoforum:

kolejne >

nikt0

nikt0

archiwum

ulubieni

+ dodaj do
ulubionych

[?]

nikt0

nikt0 wczoraj

Podgórze dopiero w 1913 roku zostało przyłączone do Krakowa. Wcześniej było miastem ze swoimi prawami, własnym rynkiem i herbem, od północy zamknięte Wisłą a od południa graniczące z Wieliczką. Nawet po roku 1846, gdy Kraków wcielono do Austrii Podgórze pozostało oddzielnym organizmem miejskim. Włączono je jednak w obręb Twierdzy Kraków i otoczono wałem.

Plac Bohaterów Getta to jedno z ciekawszych miejsc krakowskiego Podgórza. Powstał około 1838 roku i z początku zwany był Małym Rynkiem, bowiem pełnił rolę drugiego targu. Ten targ właściwy odbywał się na Głównym Rynku podgórskim, 450 metrów na południowy zachód. Po roku 1913 zaczęła obowiązywać nazwa Plac Zgody. W czasie II wojny światowej był centrum żydowskiego getta. To tutaj odbywały się apele i selekcje ludności. Tutaj też, rozstrzygały się kwestie życia i śmierci tysięcy ludzi. Przetrwali niestety nieliczni a wśród nich młody chłopak, który później stał się znanym na całym świecie aktorem i reżyserem. Ten chłopak miał na imię...

nikt0

nikt0 wczoraj

...Romek.

Mury getta w niewielkim stopniu zachowały się i w ostatnich latach zabezpieczono je oraz poddano konserwacji. Po wojnie plac otrzymał dzisiejszą nazwę a w roku 2005 przeprowadzono jego gruntowną modernizację tak, że stał się jednym z najładniejszych placów w Krakowie i swoistym miejscem upamiętniającym tragiczną historię narodu żydowskiego.

Na wyremontowanym placu stanął dość szczególny, ale jakże wymowny pomnik. Otóż ustawiono na nim wykonane z żeliwa i brązu 33 krzesła-pomniki i 37 zwykłych krzeseł, na których może usiąść każdy. Mają symbolizować tragedię dawnych mieszkańców placu, ludzi, po których zostały puste krzesła. A stoją one w rzędach, tak jak w rzędach stali mieszkańcy getta na apelu. Inspiracją do ich umieszczenia był opis z książki Tadeusza Pankiewicza Apteka w getcie krakowskim, gdzie opisano krzesła wyniesione na plac podczas akcji opróżniania domów po ostatnich mieszkańcach getta. Projekt z początku budził wiele kontrowersji. Dziś mieszkańcy Krakowa zg...

nikt0

nikt0 wczoraj

...odnie i pozytywnie oceniają jego niezwykłość i przesłanie.

Więcej znajdziesz w Polska Niezwykła małopolskie

roza50

roza50 wczoraj

Witam życzę , dobrego dnia,pozdrawiam :)ciekawy kadr i miejsce

tres2b

tres2b wczoraj

Polański. ..

adam24l

adam24l wczoraj

Dziękuję za opis.
Rozwiał wiele wątpliwości.

znajoma

znajoma wczoraj

Życzę najmilszych
wrażeń na dzisiejszy popołudnie i wieczór,

znajoma

znajoma 16 godz. temu

Witam porannym dzień dobry...
miłego dnia... :)))

izka08

izka08 7 godz. temu

Chodzi o Polańskiego.Ciekawy opis i smutne miejsce.Pozdrawiamy.

znajoma

znajoma 5 godz. temu

Pozdrawiam cieplutko i życzę spokojnego popołudnia i wieczorku...:)

ibek47

ibek47 2 godz. temu

"żydowska dzielnica mieszkaniowa"

Decyzję o utworzeniu getta - "żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej" w dzielnicy Podgórze - podjął 3 marca 1941 roku gubernator dystryktu krakowskiego Otton Wächter. Nazistowska propaganda tłumaczyła, że jest to konieczne, by chronić Aryjczyków przed epidemiami szerzącymi się wśród Żydów. Wcześniej, w maju 1940 roku hitlerowcy wydali rozkaz o przesiedleniu Żydów z Krakowa.
Na początku października 1941 roku w getcie o powierzchni 20 hektarów mieszkało około 16 tysięcy Żydów. Zamknięty obszar obejmował 15 ulic, przy których stało 320 domów. Dzielnicę otoczono ogrodzeniem z drutu kolczastego, a w niektórych miejscach murem. Pierwsze wysiedlenia z getta nastąpiły pod koniec maja 1942 rok.

polskieradio.pl

ibek47

ibek47 2 godz. temu

Otto Gustav Wächter (ps. „Otto Reinhardt Zuflucht”, ur. 8 lipca 1901 w Wiedniu, zm. 14 sierpnia 1949 w Rzymie) – niemiecki prawnik (doktor praw), działacz NSDAP, SS-Gruppenführer, gubernator dystryktów krakowskiego i Dystryktu Galicja Generalnego Gubernatorstwa, zbrodniarz nazistowski.

Wikipedia

dodaj komentarz

kolejne >