To cel wędrowania

To cel wędrowania

większej grupy.Z internetu :..Od V do VIII w. p.n.e. była to święta góra plemion kultury łużyckiej, a potem Ślężan, związana prawdopodobnie z kultem słońca (sąsiedniej Raduni przypisuje się kult księżyca). Zaraz za Sobótką szlak wiedzie na Wieżycę (415 m n.p.m.), jeden z wierzchołków masywu, na którym stoi kamienna wieża widokowa (czynna w weekendy). Roztacza się stąd ładna panorama masywu, równin i zalewu w Mietkowie.

Po drodze z Sobótki na szczyt Ślęży (718 m n.p.m.) można zobaczyć pogańskie rzeźby kultowe i kamienne wały. Na szczycie jest kościół, schronisko, wieża telewizyjna i widokowa. Wejście na szczyt z Sobótki szlakiem żółtym, zejście - czerwonym; 4 godz. Auto najlepiej zostawić na płatnym parkingu przy szlaku, gdzie dojeżdża się, skręcając w pierwszą ulicę w prawo (ul. Armii Krajowej) do góry, za stadionem lub na przełęczy Tąpadła pomiędzy Ślężą i Radunią. Osoby lubiące tajemnice i zagadki zainteresują się na pewno zasypanymi sztolniami wydrążonymi niegdyś w górze przez Niemców.

Ciekawostką jest również fakt, że pięć lat temu odkryto tu wyjątkowe na świecie złoża rud tytanu. Ślęża wespół z Radunią przez wiele stuleci była miejscem kultu. Wyrastający ponad 500 m nad rolnicze równiny masyw wygląda jak ucieleśnienie archetypu świętej góry. Ze szczytu roztacza się najpiękniejsza panorama Dolnego Śląska, sięgająca od Wrocławia po Śnieżkę i Śnieżnik.

renia53

renia53 2015-06-20

Pierwsze miejsce kultu na jej szczycie datowane jest na 1300 rok p.n.e. Niegdyś górę te to nazywano "Śląskim Olimpem". Na górze znajduje się kamienny krąg, w którym oddawano cześć bogu słońca. Jedna z legend mówi, że góra powstała podczas wojny aniołów z diabłami. Dwie strony rzucały w siebie głazami i tak powstała góra, która zagrodziła wejście do piekła....

(komentarze wyłączone)