Arka Pana

Arka Pana

Powstanie kościoła związane jest z konfliktem pomiędzy twórcami Nowej Huty i ich ideologicznymi przesłankami budowy miasta świeckiego, a potrzebami ludności, domagającej się budowy kościoła. Na tle religijnym w roku 1960 wybuchły zamieszki, władze nakazały zdemontowanie wcześniej ustawionego krzyża. Dopiero kilka lat później, zezwoliły na budowę świątyni w niedalekiej odległości od krzyża, w dzielnicy Bieńczyce.
Kościół zbudowany został w latach 1967-1977 z inicjatywy księdza Józefa Gorzelanego, architektem zaś został Wojciech Pietrzyk, który wzorował się na podobnej kaplicy w Rochamp wg projektu Le Corbusiera. Kamień węgielny, będący kamieniem podarowanym przez papieża Pawła VI z Bazyliki św. Piotra, wmurował ówczesny arcybiskup Krakowa, Karol Wojtyła. Świątynia ma kształt łodzi, stąd też bardziej powszechna nazwa kościoła - Arka Pana. Kościół ten z zewnątrz wyłożony jest ok. dwoma milionami kamieni, jak głosi legenda miejska, kamienie te przyniesione zostały przez krakowian z górskich potoków. Do świątyni można wejść przez jedno z siedmiu wejść wyobrażających siedem sakramentów świętych. W wyniku blisko dziesięcioletniej budowy powstała przepiękna budowla na owalnym planie (na planie ziarna pszenicy) o powierzchni 1300 m kw. i mogąca pomieścić ok. 5000 wiernych. Nad kościołem góruje wieża o wysokości 70 metrów. Konsekracji dokonał Karol Wojtyła 15 maja 1977 roku.
Wnętrze kościoła jest dość ubogie. Głównym akcentem jest ośmiometrowy krucyfiks autorstwa Bronisława Chromego. W tabernakulum, również autorstwa Chromego umieszczony został kamień przywieziony przez amerykańskich kosmonautów z misji Apollo 11 i podarowany przez papieża Pawła VI podczas budowy świątyni. Do ołtarza podchodzi się po siedmiu stopniach symbolizujących siedem darów Ducha Świętego. Sam ołtarz zaś wykonany został z marmuru kararyjskiego i przedstawia ludzką dłoń. Z lewej strony ołtarza znajduje się droga krzyżowa autorstwa Mariusza Lipińskiego. W obrazach przeplatają się wątki męki Chrystusa ze scenami narodowymi.
W dolnej części kościoła znajdują się trzy kaplice: 'Spotkania', 'Pojednania' i 'Zmartwychwstania'. Przed kościołem znajduje się karylion, dar katolików z Belgii i Holandii

alik61

alik61 2012-08-18

Droga Alu!!!...jestem w trakcie...mam nadzieję,że wkrótce coś z tego będzie....Buziaki na resztę soboty:)))

alik61

alik61 2012-08-18

ale zapłaciłam za sms-y jak "za zboże",bo mnie taryfa białoruska złapała...

miner1

miner1 2012-08-18

Dzień dobry !
Życzę miłego ,
słonecznego weekendu !

ma1ma

ma1ma 2012-08-18

ładnie pokazałaś ten kościół...jest oryginalny...

sta26

sta26 2012-08-18

Extra fotka Alu - przecudnego wieczorku życzę:)))

alicja13

alicja13 2012-08-18

Znam troche historii zwiazanej z budowa Kosciola w Nowej Hucie, wiedzialam, ze miasto dostalo pozwolenstwo na budowe w oddali ale, ze to takie cudo i az taka historia, nie wiedzialam, podesle linka moim w W-wie, z pewnoscia bede chcieli kiedys tam pojechac. Cudownie opisalas i oklikalas, buziaki

miner1

miner1 2012-08-18

Witam serdecznie !
Życzę miłego wieczoru !

wysoka

wysoka 2012-08-18

POZDRAWIAM CIE ALU SERDECZNIE I ZYCZE DUZO RADOSCI :)

dodaj komentarz

kolejne >