Pieniński Park Narodowy

Pieniński Park Narodowy

Bajków Groń lub Bajków Gronik, Bańków Gronik – szczyt w Pieninach Właściwych, w grani Pieninek, na terenie Pienińskiego Parku Narodowego. Obecna nazwa powstała z połączenia nazw dwóch niewielkich szczytów w bezpośrednim sąsiedztwie: Bajków (pierwotnie Bańków) (685 m n.p.m.) i Groń (716 m).

Jest niewybitnym wzniesieniem znajdującym się w zachodniej części Pieninek, na wschód od Białych Skał (749 m). Od zachodu sąsiaduje z Wysokim Działem (731 m). Północne stoki opadają w stronę doliny Łonnego Potoku, natomiast południowe – bardziej strome – do górnej części doliny Pienińskiego Potoku płynącego ok. 100 metrów niżej. Szczyt i większość zboczy porasta las, toteż nie ma tu punktów widokowych, jednak na sąsiednich przełęczach występują polany, takie jak Istebki oraz Wymiarki, dawniej odkrytych terenów było tutaj więcej.

dodane na fotoforum:

madu02

madu02 2012-05-04

"A ta Sokolica w całej Polsce słynie i piękny Dunajec co po pod nią płynie" na obozie w Krościenku w 1957 roku w programie była nauka pieśni okolic Pienin, nauczał nas profesjonalista, dyrygent miejscowego chóru, dziękuję za obrazy z Pienin, jak bym tam teraz spacerowała, pozdrawiam Moniko

dodaj komentarz

kolejne >