Warszawa – Syrenki z ul. Senatorskiej 14

Warszawa – Syrenki z ul. Senatorskiej 14

Replika bramy z syrenkami wiedzie do Pałacu Blanka. Pierwotnie barokowy budynek został zbudowany w latach 1762-1764 przez architekta warszawskiego - Szymona Bogumiła Zuga w miejsce drewnianego dworku.

Nazwa pałacu pochodzi od nazwiska, pochodzącego z Francji bankiera Piotra Blank, który w 1777r. stał się właścicielem nieruchomości. Za jego sprawą pałac został przekształcony i rozbudowany w stylu klasycystycznym. Dobudowano także bramę wjazdową.
Na sobotnich obiadach w pałacu bywał nawet król Stanisław August Poniatowski.

W XIX w. pałac przekształcono w kamienicę czynszową. Od 1916 r. znajdowała się w nim Komenda Milicji Miejskiej a po odzyskaniu niepodległości Komenda Policji Państwowej.

W okresie międzywojennym Pałac Blanka był budynkiem reprezentacyjnym i prezydent Starzyński przyjmował w nim oficjalnych gości stolicy.

W latach 1939-44 znajdował się tu urząd Ludwiga Leista – starosty okupowanej Warszawy. W tym okresie Niemcy zrabowali wszystkie dobra historyczne znajdujące się w budynku.

Podczas powstania warszawskiego, 4 sierpnia 1944 r. w czasie obrony pałacu Blanka Krzysztof Kamil Baczyński, poeta – żołnierz został zabity przez niemieckiego snajpera.

Z informacji w Wikipedii wynika, że Pałac Blanka był pierwszym odbudowanym budynkiem w Warszawie. W jego wnętrzach ulokowana została siedziba Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

W chwili obecnej w budynku mieści się Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Znalazłam też informację, że oryginalna brama pałacu znajduje się przy budynku biblioteki na ulicy Koszykowej. Nie mogę stwierdzić, że jest oryginalna ale widziałam ją niedawno w tym właśnie miejscu.

dodane na fotoforum:

halb09

halb09 2013-10-19

Dużo interesujących informacji zebrałaś, Małgosiu, o tym pałacu....Ciekawe ujęcie....
Pozdrawiam serdecznie!

mar18

mar18 2013-10-20

Chyba wszystkie syrenki warszawskie sfocisz.Nie przypuszczałem,że jest tyle.Fajny zbiór dla potomnych:)))

dodaj komentarz

kolejne >