Poznań – Łazarz – ul. Niegolewskich

Poznań – Łazarz – ul. Niegolewskich

Osiedle św. Łazarz utworzone zostało w XVI w. na terenie należącym do dawnego szpitala św. Łazarza i jego nazwa związana jest właśnie ze starym szpitalem, istniejącym już od lat sześćdziesiątych XVI w. oraz kościółkiem pod wezwaniem św. Łazarza.

Od imienia patrona wzięła się nie tylko nazwa części Poznania ale także nazwa lazaretów - prowizorycznych szpitali wojennych.

Już w 1569 r. pojawili się kwestarze, którzy gromadzili fundusze na budowę szpitala dla biednych. W 1571 r. gotowe były pierwsze obiekty szpitala a jego rozbudowa trwała przez następne kilkadziesiąt lat. Magistrat poznański mianował prowizorów (zwanych też ekonomami lub opiekunami) zarządzających szpitalem, który posiadał silne zaplecze ekonomiczne w postaci folwarku zajmującego znaczny obszar tj. część dzisiejszej Wildy i cały Łazarz.

Do pracy na folwarku angażowano sezonowych wyrobników wiejskich, tzw. ratajów. Mieszkali oni głównie w wiosce miejskiej, po drugiej stronie Warty, od ich profesji zwanej Ratajami.

Na terenie wsi w XVIII w. zaczęli osiadać się Bambrzy. Na należących do nich gruntach w następnych stuleciach wzniesiono dworzec kolejowy i kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej.

dodane na fotoforum:

awula

awula 2012-07-14

Wygląda na to, że pokazujesz nam język :)))

dodaj komentarz

kolejne >