Poznań – Cytadela

Poznań – Cytadela

Cmentarz Wojenny Wspólnoty Brytyjskiej.

Po zakończeniu I wojny światowej mogiły żołnierzy brytyjskich zewidencjonowano w 28 miejscach Polski. Opieka nad tak porozrzucanymi nekropoliami byłaby bardzo utrudniona, dlatego strona brytyjska postanowiła zgrupować mogiły na trzech głównych cmentarzach. Jednym z takich miejsc był Cmentarz Garnizonowy w Poznaniu. Prace związane z ekshumacją i przeniesieniem mogił trwały do października 1925 r.

W 1926 groby opatrzono kamiennymi tablicami, które w swej formie były zbliżone do współczesnych. Kwaterę zdobił Krzyż Ofiarności, zwany także Krzyżem Poświęcenia, podobny do istniejącego obecnie, ale postawiony w innym miejscu.

Walki, które toczono w Poznaniu w 1945 roku poważnie zniszczyły nekropolię. W 1946 specjalna komisja brytyjska rozpoczęła w Polsce poszukiwania mogił żołnierzy angielskich. Powstała ewidencja na podstawie której przeniesiono szczątki na trzy centralne cmentarze - do Poznania, Krakowa i Malborka.

W 1955 roku zawarto porozumienie o podjęciu prac renowacyjnych cmentarza. Z Anglii przywieziono nowe pomniki nagrobne, a także wzniesiono nowy Krzyż Poświęcenia pomiędzy tarasami cmentarza. Przy tej okazji zlikwidowano wał ziemny dzielący tarasy i utworzono jedno wspólne wejście na cmentarz. Ostatnia mogiła została przeniesiona do Poznania w 1990 roku z okolic Swarzędza.

Na poznańskim cmentarzu znajdują się szczątki 427 żołnierzy i oficerów. Min. spoczywa tu 48 uczestników tzw. Wielkiej Ucieczki czyli ucieczki jeńców z niemieckiego obozu Stalag Luft III położonego w okolicach Żagania. Ucieczka w pełni powiodła się tylko trzem lotnikom. Reszta uciekinierów została schwytana. Na specjalny rozkaz Hitlera wszyscy uciekinierzy mieli zostać rozstrzelani, lecz po interwencji Göringa ostatecznie zdecydowano się rozstrzelać pięćdziesięciu lotników.

dodane na fotoforum:

halb09

halb09 2012-05-26

Ciekawe fakty historyczne...
Ładne spojrzenie na te mogiły...

dodaj komentarz

kolejne >