Poznań – Cytadela

Poznań – Cytadela

W latach 1950-1958 przeprowadzono rozbiórkę Poznańskiej Cytadeli, gdyż w mentalności ówczesnych poznaniaków symbolizowała pruską i niemiecką niewolę. Cegły z rozbiórki wykorzystano do odbudowy osiedli mieszkaniowych w Poznaniu i Warszawie.

Od 1962 roku rozpoczęto przekształcanie Fortu Winiary w Park – Pomnik Przyjaźni i Braterstwa Broni Polsko-Radzieckiej (obecna nazwa: Park Cytadela). W 1966 roku ocalałe fragmenty architektury fortecznej wpisane zostały do Państwowego Rejestru Zabytków.

W połowie lat sześćdziesiątych XX wieku w dawnym schronie amunicyjnym Cytadeli Poznańskiej powstało Muzeum Militarium. Dziś jest to Muzeum Uzbrojenia. W jego zbiorach znajdują się materiały ikonograficzne, archiwalne oraz militaria związane z historią Fortu Winiary od momentu jego powstania po czasy współczesne.

Muzeum gromadzi sprzęt wojskowy, pamiątki po żołnierzach i jeńcach wojennych różnych narodowości, którzy przebywali na terenie fortu w różnych momentach historii. Istotną częścią zbiorów są fotografie i pamiątki po Cytadelowcach czyli cywilnych uczestnikach walk o Fort Winiary (Cytadelę) w Poznaniu w dniach 20/21-23 lutego 1945 przeciwko niemieckiej załodze twierdzy.

Na zewnątrz zwracają uwagę
ekspozycje ciężkiego sprzętu wojskowego: czołgi, samochody, samoloty, śmigłowce, haubice i armaty. Większość z nich była używana przez polskich żołnierzy.

dodane na fotoforum: