Praga

Praga

Na jednym z domów na Ulicy Karlovej siedzi cichutko Księżniczka Libusza i spokojnie obserwuje fale napływających turystów.

Libusza, Lubosza (czes. Libuše) – według kroniki Kosmasa, legendarna władczyni Czech, najmłodsza córka Kroka, założycielka Pragi, siostra Tetki i Kazi.

Po śmierci Kroka na władczynię obrano jego najmłodszą córkę, gdyż według Kosmasa była roztropniejsza od swoich sióstr i posiadała dar wieszczy. Założyła gród Libušín. Kosmas opisał Libuszę jako wspaniałą władczynię, prawą, przezorną i dobrą dla poddanych. Szczęśliwe rządy Libuszy trwały do czasu gdy między dwoma możnymi doszło do sporu o granice posiadłości. Po rozsądzeniu sprawy na korzyść jednego z nich, drugi ostro zaprotestował przeciwko rządom kobiety. Urażona Libusza wskazała swoim poddanym wieś Stadice nad rzeką Bíliną, gdzie mieli znaleźć męża dla niej i władcę dla siebie. Wysłańcy odnaleźli tam Przemysła Oracza, który poślubił Libuszę i rządził wraz z nią Czechami, ustanawiając prawa dla kraju. Nad rzeką Wełtawą Libusza nakazała odnaleźć człowieka ciosającego próg domu i w tym miejscu wybudować gród nazwany od progu Pragą.
Wikipedia

dodane na fotoforum:

vezel

vezel 2017-10-12

Ale piękny :)

jagna63

jagna63 2017-10-12

Świetna całość Marysiu:)

maly52

maly52 2017-10-12

Piękny ten dom i opis ...pozdrowienia popołudniowe Marylko...:))

ewusia

ewusia 2017-10-12

Piękną i mądrą była władczyni Libusza, która po
mądrych rządach siedzi teraz wysoko i obserwuje
turystów.

rycho2

rycho2 2017-10-13

piękne są te ozdoby

dodaj komentarz

kolejne >