Brzeg

Brzeg

Zamek Piastów Śląskich - Legenda o psie

Prawie każda rezydencja na świecie może poszczycić się jakąś legendą - o białej damie, straszliwym upiorze czy duchu srogiego możnowładcy. Brzeski zamek też ma coś niepowtarzalnego. Psa - szkockiego doga.

Jak głosi opowieść, Jerzy II (1523-1586), pan na Oławie, Legnicy i Brzegu, miał jednego doga rzadkiej piękności, którego chował w zamku od szczenięcia. Pies darzył księcia szczególnym przywiązaniem i niechętnie się z nim rozstawał.
Kiedy Jerzy II gdziekolwiek odjeżdżał, zwierzę wyraźnie smutniało i nie chciało jeść. Leżało wtedy godzinami bez ruchu jak posąg.
Razu pewnego książę pojechał na polowanie i długo nie wracał. Pies na darmo rozglądał się za nim po komnatach i po dziedzińcu. Kiedy Jerzy II wreszcie wrócił, przebywający na krużgankach dog, ogarnięty szaloną radością ,skoczył przez balustradę w dół, na dziedziniec, by co prędzej powitać swego pana. Jego kości pogruchotały się jednak o bazaltowe płyty dziedzińca. Pies legł bez życia u nóg księcia, ku przerażeniu jego i dworzan.
Długo rozpaczał Jerzy II po stracie swego wiernego przyjaciela. W końcu polecił swemu nadwornemu artyście Michaelowi Kramerowi wyrzeźbić pomnik psa i ustawić go przy wejściu do swej sypialni, w miejscu, gdzie zwierzę najchętniej przebywało. Zarówno książę, jak i wszyscy mieszkańcy zamku nie mogli się przyzwyczaić do tego, że już nie ma doga. Często rozmawiano o nim, aż oto szeptać zaczęto, że nocami, a czasem i o świcie słychać w zamkowych komnatach szczekanie. - Nie odszedł przecież na zawsze - mawiano. - Nawiedza zamek i dalej go strzeże.
http://opolskie.regiopedia.pl/wiki/legenda-o-psie

dodane na fotoforum:

emmi1

emmi1 2017-07-28

Nie dziwię się, że tak bardzo przywiązał się do psa, to najwierniejszy przyjaciel :)

miecz

miecz 2017-07-28

Ciekawe zabytki ma to miasto.

beaa68

beaa68 2017-07-28

Pięknie Marylko ..:)))

maly52

maly52 2017-07-28

Piękna legenda..........pozdrawiam serdecznie póżnym wieczorkiem .. dobrej nocki życzę...:))

alola11

alola11 2017-07-29

ciekawa i śliczna loegenda

dodaj komentarz

kolejne >