Zamek  -  Ogrodzieniec

Zamek - Ogrodzieniec

C.d. historii

Najazd Szwedów w roku 1655 poważnie uszkodził południowe mury zamkowe. Kolejny właściciel - Stanisław Warszycki ( postać wielce dwuznaczna pod względem historycznym: z jednej strony odważny patriota, budowniczy, zwolennik postępu z drugiej strony jawi się w przekazach historycznych jako postać niezwykle okrutna, dręcząca i katująca poddanych) - dokonał koniecznych napraw, a także wzniósł na przedzamczu stajnie i wozownię oraz wybudował potężny mur obronny.

Kolejny najazd Szwedów w 1702r. oraz pożar wzniecony przez najeźdźców rozpoczął etap upadku potężnej twierdzy. Ostatni właściciele opuścili zamek w 1810 r. Ruiny służa okolicznym chłopom, jako budulec i popada w coraz większą ruinę.

Obecny stan ruin zamku jest efektem prac archeologiczno - konserwatorskich dokonanych przez państwo w latach 1959 - 1973. Nie daje on jednak rzeczywistego wyobrażenia o wyglądzie tej siedziby magnackiej z okresu jej świetności oraz o znaczeniu rodów, które kolejno nim władały.
Żródło:Oficjalna strona Zamku Ogrodzienieckiego w Podzamczu

dodane na fotoforum:

ela61

ela61 2011-09-10

Wspaniałe miejsca zwiedzasz-fantastyczna fotka
pozdrawiam:)

miecz

miecz 2011-09-10

Zaciekawiły mnie Twoje zdjęcia i opisy. W przyszłym roku planujemy wyjazd w tamte strony, na pewno zwiedzimy Ogrodzieniec.

gosku

gosku 2011-09-10

...interesujace fotki i piekne ...wyczerpujace opisy...

milego wieczorku...

ewusia

ewusia 2017-10-23

Smutno zakończyła się historia tego zamku,
ale dobrze, że teraz wykonuje się tam prace odtwórcze.

dodaj komentarz

kolejne >