WSPANIAŁEGO TYGODNIA ŻYCZĘ:))))

WSPANIAŁEGO TYGODNIA ŻYCZĘ:))))

OGÓRECZNIK - jest to roślinka, która pachnie ogórkiem, można dodać do sałatki... ma piękne błękitne kwiatuszki, które przystroją każdą sałatkę.

Roślina uprawna: uprawiany jako roślina przyprawowa, lecznicza i ozdobna.
Roślina lecznicza:
Surowiec zielarski: ziele (Herba Boraginis) zawiera flawonoidy, garbniki, sole mineralne (m.in. rozpuszczalną, dobrze przyswajalną dla organizmu krzemionkę oraz azotan potasu), witaminę C, magnez, potas, alantoinę, śluzy, kwas jabłkowy, kwas cytrynowy.
Działanie: łagodne działanie moczopędne, przeciwzapalne, uspokajające i bakteriobójcze. Używany jest wewnętrznie do leczenia zapaleń i uszkodzeń błon śluzowych jamy ustnej, układu oddechowego, przełyku, żołądka, jelit, a także w przewlekłym zapaleniu nerek, chorobie reumatycznej i jako środek łagodnie uspokajający. Zewnętrznie używa się jako odwar przy oparzeniach skóry, czyrakach, odmrożeniach, wybroczynach, trądziku młodzieńczym, świądzie skóry i trudno gojących się ranach. Najczęściej używa się w postaci naparu. Olej z nasion zalecany jest przy leczeniu nerwic, depresji, schizofrenii, a także przy wzmożonym wysiłku umysłowym i fizycznym, w czasie menopauzy. Działa korzystnie na ośrodki mózgowe, poprawia krążenie i pracę gruczołów dokrewnych. Regularne spożywanie odwarów (łyżkę ziół zalać szklanką wody i gotować na wolnym ogniu 5-7 minut) zwiększa wydalanie moczu i umożliwia usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii oraz jonów chloru, mocznika i kwasu moczowego[potrzebny przypis].
Zbiór i suszenie: ścina się całe kwitnące pędy, suszy na słońcu lub w suszarni.
Roślina miododajna: Jeden kwiat ogórecznika zawiera aż do 12 mg nektaru, a w nim 44-77% cukru.
Roślina kosmetyczna. Może być stosowany w kosmetyce w sposób podobny jak ogórek. Olej z ogórecznika lekarskiego (borogoglandyna) (Oleum Boraginis) o żółtawej barwie stosowany jest do pielęgnacji skóry bardzo suchej, łuszczącej się, wrażliwej, dobrze oczyszcza skórę usuwając zanieczyszczenia z porów i zamykając je[4]. Zawiera składniki spotykane dotychczas tylko w mleku matki.
Sztuka kulinarna: jadalne są kwiaty i młode, jeszcze nie owłosione liście[5], te ostatnie drobno posiekane, używane są jako przyprawa do sałatek, sosów, zup. Smakiem i zapachem przypominają ogórki. Używa się ich też do przyprawiania mięsa (szczególnie baraniny), twarogu.
Używa się go do aromatyzowania niektórych likierów, napojów, octu, win.
Z netu:)

Gdy urodzajny wrzesień odchodzi, ma co zjeść gospodarz i złodziej...

Gdy Wacław (28.09) ranne mgły tuli, w południe pochodzisz w koszuli.

Jak mglisto i dżdżysto w Michała (29.09) - zima zmienna i nietrwała.

Michał (29.09) lubi puste pole i pełno w stodole.

KALENDARZ OGRODNICZY 2020
Mój Piękny Ogród.

14.09.2020
W drugiej połowie września przeprowadzamy sadzenie cebuli dymki. Warzywo wysadzamy głębiej i gęściej niż w terminie wiosennym.

15.09.2020
Jeśli nie ma przymrozków, przycinamy najbardziej odporne na mróz krzewy owocowe, jak agrest, jagoda kamczacka, porzeczka czerwona i rokitnik.

16.09.2020
Wykopujemy i zabezpieczamy do wiosny cebule i kłącza roślin ozdobnych, które nie zimują w gruncie, jak mieczyki, dalie, tygrysówki, śniadki czy jaskry.

17.09.2020
Wysadzamy tulipany, przebiśniegi, krokusy, narcyzy, szafirki, szachownice. Lilie, które rosły kilka lat na tym samym miejscu, wykopujemy i przesadzamy.

18.09.2020
Montujemy na pniach pułapki na wędrujące do góry samice piędzika przedzimka w postaci papierowego lejka pokrytego od spodu substancją klejącą.

olga84

olga84 2020-09-14

Cudownego poniedziałku... Dużo słoneczka życzę

reni51

reni51 2020-09-14

Ciekawostka. Dodawałaś już do sałatki?

alex57

alex57 2020-09-14

Wszystkie kwiaty piękne, my już nie mamy siły robić, chętnie bym wszystko wycięła i tylko trawa, ale zawsze coś wymyślimy i bałagan się robi:)

barossa

barossa 2020-09-15

Piękna i do tego smaczna roślina.Hortensje kwitną obficie,stanowią niezwykłą ozdobę.

jolanka

jolanka 2020-09-15

O ciekawa roślina....

dodaj komentarz

kolejne >