[5979590]

c.d
Pewne są natomiast wiadomości o hejnale wprowadzonym w 1647r. z inicjatywy Jana Sobiepana Zamoyskiego i prawdopodobnie z jego śmiercią zaniechanym. Pierwszym znanym hejnalistą był wtenczas Jan Trembacz vel Medycki. Niestety nie zachowały się żadne przekazy o hejnale w XVIII i XIX w. Wiadomo, że ponownie rozlegał się pod koniec 1918r. za sprawą komisarza policji Adama Sobocińskiego. Grany był wówczas o 7 rano, w południe i o 7 wieczorem. Niedługo potem zarzucono granie hejnału i głos trąbki z ratusza rozlegał się czasami tylko rankiem z okazji świąt państwowych lub uroczystości wojskowych. W 1939r. Stefan Miler złożył w Radzie Miejskiej wniosek o granie z wieży ratuszowej.

Po wojnie ogłoszono konkurs na hejnał zamojski, który wygrał miejscowy muzyk Marian Śliwiński. Hejnał ponownie odegrany został 22 lipca 1947 r. i po raz kolejny zaniechany.

1 czerwca 1963r. o godzinie 17:00 hejnałem zamojskim porucznik Grzeszak obwieścił rozpoczęcie Dni Zamościa.

W 1972r. zaczęto odtwarzać z ratusza nowy hejnał skomponowany przez pochodzącego z Zamościa Aleksandra Bryka. Po czterech latach tj. 19 lipca 1976 r. urządzenia mechaniczne zastąpił trębacz Ryszard Gryciak. Od 1984r. trębaczem miejskim aż do chwili obecnej jest Kazimierz Szady, którego wspomaga wymiennie od 1997r. Krzysztof Wiatrzyk.

Zamość jest jednym z nielicznych miast w Polsce obwieszczających hejnałem południe.

dodane na fotoforum: