POWSIN

POWSIN

LATO W OG.BOTANICZNYMOgród Botaniczny – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej PAN w Warszawie – znajdujący się w Powsinie ogród botaniczny Polskiej Akademii Nauk.

Ogród zajmuje powierzchnię ok. 40 ha (dla zwiedzających udostępniono ok. 30 ha) i prezentuje ponad 8600 taksonów, pogrupowanych tematycznie: arboretum, kolekcja flory polskiej, rośliny ozdobne, użytkowe i egzotyczne. Historia [edytuj]

Inicjatorem powstania placówki był prof. Szczepan Pieniążek, a pierwsze prace rozpoczęły się w 1970 roku. Ogród powołano do istnienia decyzją Prezydium PAN w 1974 roku. Pierwszym jego dyrektorem był prof. Bogusław Molski, a jego następcą (od 1989) został prof.dr hab. Jerzy Puchalski. Od roku 1990 ogród jest udostępniony dla zwiedzających.W arboretum znajduje się ok. 1900 taksonów: drzewa, krzewy i pnącza z różnych kontynentów. Jedną z głównych kolekcji są różaneczniki (360 taksonów), zarówno zimozielone jak i azalie. Obszerna jest także kolekcja magnolii. Znajdują się tam dość duże populacje metasekwoi chińskiej oraz różnych form kosodrzewiny.Wśród roślin ozdobnych można wyróżnić rozarium, obejmujące 590 gatunków i odmian róż. Jest to największa tego typu kolekcja w Polsce. Znajdują się w nim także stare odmiany, uprawiane obecnie bardzo rzadko: róże damasceńskie, burbońskie, portlandzkie i remontanty. Kolekcja roślin cebulowych i kłączowych obejmuje przede wszystkim irysy (300 taksonów), lilie (134 taksony) i dalie (100 taksonów). Ogród bylinowy, zakomponowany na urozmaiconym wzniesieniami i stawikami terenie o powierzchni ok. 1 ha, obejmuje około 800 taksonów.

W kolekcji flory polskiej naczelne miejsce zajmuje roślinność górska. Prezentowana jest na trzech specjalnie usypanych wzniesieniach, odpowiadających Tatrom, Pieninom i Bieszczadom. Teren jest otoczony zagajnikami limby i kosodrzewiną.

Rośliny użytkowe znajdujące się w ogrodzie to przede wszystkim drzewa i krzewy owocowe, w tym ponad 500 starych, obecnie już nieuprawianych odmian jabłoni. Niektóre z nich pochodzą z XVI i XVII wieku. Prezentowana jest także kolekcja warzyw, w tym roślin dyniowatych i psiankowatych.

W szklarniach o powierzchni ok. 2000 m² zgromadzone są rośliny klimatu ciepłego (ok. 2000 taksonów), m.in. rośliny cytrusowe, paprocie drzewiaste i epifity. W części pustynnej prezentowane są kaktusy i inne sukulenty.
Arboretum

W arboretum znajdują się m.in: mikrobiota syberyjska, cedrzyńce kalifornijskie, cypryśniki błotne, głowocisy japońskie, mamutowiec olbrzymi, szydlice japońskie, cyprysiki groszkowe, żywotnikowce japońskie oraz dwa cedry himalajskie. Na terenie kolekcji roślin wrzosowatych, która znajduję się tuż koło arboretum, rosną szydlice, kuningamie chińskie i sośnice
Źródła

* broszura informacyjna: Wiesław Gawryś, Ogród Botaniczny Warszawa-Powsin, Jantar-Art, Kraków

dodane na fotoforum:

leeks

leeks 2009-12-16

rada,z tego ze slania sie jak lania :)

pollo1

pollo1 2009-12-16

fajnie sobie tak na ławce po leniuchować pozdrawiam gorąco ,,,

prezesik

prezesik 2009-12-17

byłem z żoną to

mijodyn

mijodyn 2009-12-17

i mieli jednego liska w kolekcji :)

dodaj komentarz

kolejne >