WARSZAWA MOST ŚLĄSKO-DĄBROWSKI,DAWNIEJ KIERBEDZIA

WARSZAWA MOST ŚLĄSKO-DĄBROWSKI,DAWNIEJ KIERBEDZIA

Most Śląsko-Dąbrowski - most na Wiśle w Warszawie. Zbudowano go w latach 1947-1949 na ocalałych po II wojnie światowej filarach Mostu Kierbedzia. Ze względu na zupełnie inną konstrukcję został uznany za nowy most, a nie odbudowę zniszczonego.

Nazwa mostu ma upamiętniać wkład Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego w odbudowę stolicy. W latach 1992-1993 przeszedł generalny remont. Most stanowi integralny fragment Trasy W-Z, który 22 lipca 1949 połączył Pragę (jedną z najmniej zniszczonych w czasie II wojny światowej dzielnic Warszawy) ze Śródmieściem, budującym się Muranowem i ówczesną robotniczą Wolą.

Jest to most kołowo-tramwajowy, jednak w odróżnieniu od większości warszawskich torowisk, w tym przypadku tory tramwajowe są poprowadzone na jezdni dla samochodów. Od dnia 16 czerwca 2007, w związku ze zwiększeniem ruchu szynowego w ciągu Trasy W-Z podczas modernizacji trasy tramwajowej w Alejach Jerozolimskich, torowisko tramwajowe zostało wydzielone od jezdni za pomocą naklejonej nań żółtej, ciągłej linii. Wydzielenie torowiska utrzymano również po zakończeniu prac modernizacyjnych, dzięki czemu znacznie skrócono czas przejazdu przez most tramwajami.

Na moście Śląsko-Dąbrowskim umieszczone są tablice upamiętniające wydarzenia na Moście Kierbedzia:

* uczestników zamachu na Kutscherę, którzy uciekając przed Niemcami skoczyli z mostu do Wisły - Tablica Juno i Sokół
* walki na przyczółku mostowym 13 i 14 września 1944 roku

15 marca 2009 roku rozpoczął się remont torowiska na moście Śląsko-Dąbrowskim oraz trasie WZ (od Placu Bankowego do Dworca Wileńskiego). Wyłączony został ruch kołowy (poza autobusami miejskimi) oraz tramwajowy. Planowany termin zakończenia inwestycji to 30 sierpnia 2009 roku.http://pl.wikipedia.org/wiki/Most_%C5%9Al%C4%85sko-D%C4%85browskiMost Kierbedzia - pierwszy warszawski stalowy most na Wiśle. Zbudowano go w latach 1859-64. Most miał sześć przęseł i długość ok. 500 m. W pierwszych planach miał być mostem kolejowym łączącym dworzec Petersburski (obecnie Wileński) z dworcem Wiedeńskim (okolice dzisiejszego dworca Centralnego). Zaniechano jednak prowadzenia kolei przez centrum Warszawy i most ten ukończono wyłącznie jako drogowy (z torami dla tramwajów konnych). Most kolejowy zbudowano kilka lat później, na północ od mostu Kierbedzia, przy warszawskiej Cytadeli.

Mimo iż Most Kierbedzia był pierwszym stałym mostem od czasów Zygmunta Augusta, a budowę mostu stałego uchwalił jeszcze Sejm Czteroletni, ówczesna prasa nie wspomina, nawet w krótkich notatkach, o budowie i postępie prac. Przyczyną było to iż most kończono w 1864 roku, w którym upadło Powstanie styczniowe. Dwa miesiące przed zakończeniem budowy na stokach Cytadeli stracono członków Rządu Narodowego, a na dodatek głównym budowniczym był Polak z wysokim rosyjskim stopniem generalskim.

Most został otwarty osobiście przez hrabiego Berga odpowiedzialnego za bezwzględne stłumienie Powstania styczniowego.

W czasie zaborów most nosił oficjalną nazwę mostu Aleksandryjskiego (od cara Aleksandra II). Potocznie nazywany był jednak mostem Kierbedzia (od nazwiska projektanta i budowniczego Stanisława Kierbedzia). Z placu Zamkowego prowadził doń wiadukt Pancera. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości ta druga nazwa stała się nazwą oficjalną.

5 sierpnia 1915 około 6 rano wycofujące się z Warszawy wojska rosyjskie wysadziły dwa środkowe przęsła, nie uszkadzając filarów. Most został odbudowany w 1916. Został ponownie zniszczony 13 września 1944 przez wojska niemieckie.

Po wojnie na ocalałych filarach zbudowano nowy most, który został nazwany mostem Śląsko-Dąbrowskim i stał się po rozbiórce wiaduktu Pancera częścią Trasy W-Z.
Ciekawostki [edytuj]

W szóstym odcinku serialu "Czterej pancerni i pies" pt. "Most" bohaterowie dojeżdżają do mostu Kierbedzia od strony Pragi. Rolę tę zagrał most w Toruniu, o podobnej konstrukcji, z torowiskiem tramwajowym. Także toruński most "wystąpił" jako most Kierbedzia w filmie "Zamach" w reż. Jerzego Passendorfera z 1958 roku.http://pl.wikipedia.org/wiki/Most_Kierbedzia

dodane na fotoforum:

kolejne >

lisek68

lisek68

archiwum

ulubieni

+ dodaj do
ulubionych

[?]

katka12

katka12 2009-12-12

Pięknie wygląda Warszawa na Twoich fotografiach.

alaska1

alaska1 2009-12-12

piękny

jadpaw5

jadpaw5 2009-12-12

Znalazłas własciwy czas i światło do przekazania mostu z najlepszej strony.Gratulacje.

lilaroza

lilaroza 2009-12-12

Świetne i opis...brawo !!!

darek

darek 2009-12-12

masz wyczucie :)

reno14

reno14 2009-12-12

Dużo wiem o Warszawie mieszkałem tam trochę, ale...potrafisz pięknie opisać miejsca przez które się przechodzi nie zastanawiając się jaką mają historię

kivvi

kivvi 2009-12-13

Piękne zdjęcie - miałaś ładne światełko ;)

teli4

teli4 2009-12-13

piękna widokówka ,,,,:)))

yacek

yacek 2009-12-13

Te czerwone barierki nawet fajnie wygladaja :)

dodaj komentarz

kolejne >