WARSZAWA-POWIŚLE(dla Agnieszki:))))

WARSZAWA-POWIŚLE(dla Agnieszki:))))

Pomnik Syrenki na Powiślu znajduje się nad Wisłą zaraz obok Mostu Świętokrzyskiego. Autorką rzeźby jest Ludwika Nitschowa. Jest to ostatni pomnik w Warszawie wzniesiony przed II wojną światową. Wykonany z brązu pomnik mierzy wraz z cokołem 4,5 metra. Syrena stoi na postumencie z piaskowca otoczonym fontannami. Jej prawa ręka z mieczem jest uniesiona, zaś lewa trzyma tarczę przy piersi. Na tarczy widnieje orzeł w koronie i napis "Warszawa".





Historia

Inicjatywa postawienia pomnika Syrence Warszawskiej wyszła w 1936 roku od prezydenta Stefana Starzyńskiego. Konkurs wygrała Ludwika Nitschowa. Wstępny projekt zakładał wykonanie 20-metrowej rzeźby z zielonego szkła ustawionej na filarze wbitym w środku nurtu Wisły. Reflektory wewnątrz pomnika miały rozświetlać go nocą, ponadto mógłby on wskazywać poziom wody w rzece. Ze względów finansowych zdecydowano się na tańszy projekt - rzeźbę otoczoną rybami i mewami, która miała być ustawiona na postumencie w niewielkim basenie-fontannie. Twarzy Syrence użyczyła poetka Krystyna Krahelska.

Gotowy projekt został zaprezentowany w 1937 roku na I Ogólnopolskim Salonie Rzeźby, gdzie nie zyskał dobrej opinii. Mimo to warszawiacy przyjęli go ciepło. Pomnik wykonano w odlewni braci Łopieńskich w 1938 roku. Składał się z dziewięciu części które później połączono. Do odsłonięcia dokonał 29 czerwca 1939 sam Stefan Starzyński. Uroczystość była skromna, ze względu na odbywające się ówcześnie rozmowy polsko-niemieckie.

Czasy II wojny światowej pomnik przetrwał prawie bez szwanku. W 1949 roku wypełniono ślady po pociskach i oczyszczono powierzchnię rzeźby. W 1966 roku wyremontowano cokół oraz zamontowano fontannę, która wiecznie się psuła. W latach osiemdziesiątych odbył się kompleksowy remont. Syrenkę oczyszczono z brudu i korozji, zabezpieczono również piaskowiec z którego wykonany został cokół. Rozmontowano fontannę, gdyż dostarczana przez rury ilość wody nie wystarczała nawet do wypełnienia zbiornika, w którym stał postument.

Rok 2005 przyniósł generalny pomnika. Projekt nieodpłatnie przygotowała firma Danprojekt. Odrestaurowano cokół, oczyszczono rzeźbę i uruchomiono sterowaną komputerowo fontannę. Uporządkowano również otoczenie. Powstał niewielki placyk z ławeczkami i stylowymi latarniami. Dookoła placu posadzono róże. Wycięte zostały krzaki i drzewa dzięki czemu tłem Syrenki jest Wisła i Most Świętokrzyski. Cały remont kosztował 600 tys. zł.

Przy placyku obok Syrenki 8 listopada 2006 odsłonięto tablicę upamiętniającą nadanie Warszawie srebrnego Krzyża Virtuti Militari. Generał Władysław Sikorski uhonorował miasto za obronę w czasie kampanii wrześniowej.
[edytuj] Ciekawostki
Tablica przed pomnikiem

* Twarz syrenki nie jest wiernym odzwierciedleniem oblicza Krystyny Krahelskiej. Ludwika Nitschowa uznała, że kojarzenie poetki z pomnikiem mogłoby ją krępować i nieznacznie ją zmieniła.
* Nieistniejący już Most Syreny swoją nazwę zawdzięczał obecności pomnika Syrenki u swego wylotu.https://www.warszawa.com/cmarter.asp?doc=1747

alaska1

alaska1 2009-12-10

tutaj jeszcze nie byłam

pollo1

pollo1 2009-12-10

ślicznie

kryma

kryma 2009-12-10

piękne ujęcie...

darek

darek 2009-12-10

jestem pod wrażeniem :)

lilaroza

lilaroza 2009-12-10

Wies ze ja nigdy nie robiłam zdjeć tej syrenki , jakos mi nie po drodze :)

floyd

floyd 2009-12-11

oj jak miło znów ja zobaczyc - nawet niepamietam kiedy ja ostatnio widziałem - ale dalej taka młoda jest

prezesik

prezesik 2010-01-12

śliczna ta WARSZAWA wiem coś otym bo mam tam sporą rodzine i staramy się być tam co roku

dodaj komentarz

kolejne >