NAD WISŁĄ...

NAD WISŁĄ...

Kolczurka klapowana -Kolczurka klapowana (Echinocystis lobata) – gatunek jednorocznego pnącza z rodziny dyniowatych z monotypowego rodzaju Echinocystis J. Torrey et A. Gray, Fl. N. Amer. 1: 542. Jun 1840 (nom. cons.)[3]. W Polsce roślina uprawiana i dziczejąca. Pochodzi prawdopodobnie z Ameryki Północnej, lecz jest tak inwazyjna, że trudno co do tego mieć pewność. W Polsce pierwsze okazy stwierdzono pod koniec lat 70. XX w., a samą roślinę opisano w Przyrodzie Polskiej. Atrakcyjny wygląd kwiatów oraz charakterystyczne, strzelające nasionami owoce wzbudzają zainteresowanie ludzi i stanowią przyczynę skuteczności jej inwazji. Obfitość nasion oraz umiejętność samorozsiewania zapewniają ekspansję miejscową oraz trwałość stanowisk.Łodyga
Pnąca, silnie rozgałęziająca się i tworząca wąsy czepne, również rozgałęziające się.
Liście
Miękkie, 5-7 klapowe, ostro zakończone, lekko piłkowane na długich ogonkach. Dojrzałe do ok. 8 cm dł.
Kwiaty
Roślina jednopienna lecz rozdzielnopłciowa. Kwiaty sześciokrotne - żeńskie pojedyncze w rozgałęzieniach łodygi, męskie liczne, białe, zebrane w długie grona.
Owoc
Zielony i owalny, strąk pokryty miękkimi kolcami z 4 brązowymi lub czarnymi nasionami. przypominającymi nieco nasiona dyni. Mięsiste ścianki owocu oraz wnętrze są obficie wypełnione powietrzem i wodą osiągającą znaczne ciśnienie (25 mph) co pozwala wyrzucić dojrzałe nasiona z prędkością 11,5 m/s na znaczną odległość. Owoc otwiera się przodem (stroną przeciwną do szypułki) i tylko na tyle aby nasiona mogły wylecieć (autochoria). Część nasion może zostać lecz te po wyschnięciu wytrząśnie wiatr. Suche owoce są kłujące a po zimie można obserwować ich wewnętrzny włóknisty stelaż. Roślina mało wybredna, ale idealnym siedliskiem dla niej są aluwia nadrzeczne oraz wilgotne miejsca o pH obojętnym. Płoży się i wspina po drzewach i krzewach.

dodane na fotoforum:

agat33

agat33 2011-10-21

Nasiona już powędrowały w swiat! Ładne zdjęcie i wyczerpujący, interesujący opis!

kazia53

kazia53 2011-10-21

Dojrzała! A moja taka zielona jeszcze

tczew54

tczew54 2011-10-21

Wyczerpujący opis i uroczy kadr. Dotychczas nie znałam tej rośliny.

baster1

baster1 2011-10-22

Świetne...!!!

kivvi

kivvi 2011-10-22

u mnie też jest jej pełno, ale nie wiedziałam o niej taj dużo!

dodaj komentarz

kolejne >