SPACERKIEM PO...POWIŚLU:)

SPACERKIEM PO...POWIŚLU:)

GOŁĄBEK NA MARIENSZTACIE...I MUCHA...;)Położenie
Rynek Mariensztacki leży na osiedlu Mariensztat, ograniczają go ulice: Mariensztat, Krzywopoboczna, Źródłowa i Garbarska.
Zobacz na mapie

Pochodzenie nazwy
Nazwa Rynek Mariensztacki jest tworem powojennym, nadali ją projektanci przygotowujący osiedle Mariensztat. Przed drugą wojną światową był to nienazwany plac, powstały z wyburzenia w XIXw. wschodniej pierzei ulicy Bocznej.

Nieco historii
Ongiś była to droga biegnąca wąwozem strumienia od Krakowskiego Przedmieścia do przeprawy przez Wisłę stąd zwana: Ku Wiśle. Od XVI w. wąska ulica wzdłuż terenów należących do klasztoru Bernardynów, stąd zwana Bernardyńską lub Przy Murze Bernardyńskim. Nazywana była też Błotnistą. Na początku XVII w. przy Mariensztacie wybudowano kościół i klasztor Bernardynek, zwanych Klaryskami. Poza tym stały tu w XVII w. domy drewniane, zburzone podczas najazdu szwedzkiego 1656. Od połowy XVIII w. była to główna ulica jurydyki założonej przez Eustachego i Marię Potockich i od imienia założycielki nazwanej miastem Marii - Mariensztatem. W 1784 na 22 posesjach Mariensztatu stało 6 kamienic i 22 domy drewniane oraz obszerne zabudowania wspomnianego klasztoru. W czasach Królestwa Kongresowego liczba kamienic wzrosła do 19. Klasztor i kościół Klarysek zamieniono na konserwatorium muzyczne; kształcił się w nim Fryderyk Chopin. W 1844 w związku z budową wiaduktu (w latach 1844-1846 przez inż. Feliksa Pancera) zburzono część zabudowy dawnej jurydyki oraz dawny klasztor i kościół Bernardynek; wiadukt ten był częścią Nowego Zjazdu. Od 1865 stanowił on dojazd do pierwszego w Warszawie mostu stalowego, zwanego mostem Kierbedzia. W 1847 utworzono zaczątek placu na Mariensztacie. Ostatecznie plac ukształtował się ok. 1865, stając się głównym rynkiem targowym Powiśla. W 1903 plac Mariensztacki uporządkowano i wybudowano przy nim kilka wysokich kamienic. Pod arkadami Nowego Zjazdu umieszczono składy dekoracji teatralnych. Zabudowa została zburzona w 1944, z wyjątkiem bernardyńskiego kościoła św. Anny. W latach 1948/1949 w związku z budową trasy W-Z przerwano połączenie Mariensztatu z Krakowskim Przedmieściem i wybudowano przy Mariensztacie osiedle mieszkaniowe "Mariensztat" (arch. Z. Stępiński), nawiązujące swą architekturą do budownictwa XVIII-wiecznego. Plac stał się centrum osiedla; w latach pięćdziesiątych był miejscem zabaw publicznych.
źródło: "Ulice i place Warszawy" - Eugeniusz Szwankowski, Wydawnictwo Naukowe PWN SA

dodane na fotoforum:

gonzo57

gonzo57 2010-08-15

Może spragniony i chętnie napiłby się coli

darek

darek 2010-08-15

NO I MUCHA ???
jak narobi nie będzie taki piękny ?

teli4

teli4 2010-08-15

no napij się gołąbku:))Pozdrawiam!!!

kazia53

kazia53 2010-08-16

fajny!

dodaj komentarz

kolejne >