Wejście do Jaskini Komonieckiego w Beskidzie Małym

Wejście do Jaskini Komonieckiego w Beskidzie Małym

Jaskinia Komonieckiego



Położenie Polska, Beskid Mały

Grota Komonieckiego – jaskinia leży na wysokości około 700 m n.p.m. Znajduje się we wschodniej części Beskidu Małego, w obrębie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego. Leży w źródliskowym obszarze potoku Dusica, na północ od wsi Las i nieco na południowy wschód od szczytu Łamanej Skały – na zachodnich zboczach tak zwanego Pośredniego Gronia, bocznego grzbieciku odchodzącego od Smrekowicy.
Od 1993 roku grota jest pomnikiem przyrody nieożywionej.
Po raz pierwszy opisał ją żywiecki wójt Andrzej Komoniecki w swojej kronice Dziejopis Żywiecki w 1704:
W Ślemieńskim zaś Państwie w Pośrednim Groniu w Hali Siwcowej nad wsią Lasem jest skała wielka, co przed nią wierzchem woda idzie, a pod nią dziura jest, w którą może sto statku wegnać i w niej tam sposobnie stanąć; będąc w skale obszerno, jak jaskinia jaka z natury uczyniona
Opis Komonieckiego, wskazuje że do jaskini można było "sto statku wegnać” – czyli stado zwierząt hodowlanych. Istnieje przekaz, że jaskinia służyła temu celowi w czasie II wojny światowej. Wtedy gospodarze z pobliskiego Targoszowa ukrywali w niej konie przed okupantem, grota służyła również jako schronienie dla partyzantów.
Dla turystyki została odkryta dopiero w maju 1983 roku przez Aleksego Siemionowa, działacza Komisji Turystyki Górskiej Oddziału PTTK w Wadowicach, który w monografii „Ziemi Wadowickiej” po raz pierwszy użył nazwy „Jaskinia Komonieckiego”.
Jaskinia jest dużą komorą o powierzchni około 115 m². Posiada wygodne wejście szerokości około 15 m i wysokości 2 m. Można zwiedzać ją bez latarki. Bezpośrednio nad wejściem z płyty skalnej spada niewielki strumyk, który zimą tworzy niezwykłe formy lodowe. Jaskinia jest bezpieczna dla turystów i nie wymaga specjalistycznego sprzętu czy też doświadczenia speleologicznego.
Najwygodniejsze dojście boczną drogą od szosy Żywiec – Sucha Beskidzka wzdłuż potoku Dusica (około 1,5h). Niedaleko groty przebiega żółty szlak turystyczny: skrzyżowanie "Anula" – Las.
Jako ciekawostkę można dodać, że ok. 50 m poniżej jaskini wzdłuż potoku Dusica znajduje się, malowniczy wodospad o szerokości ok. 4 m. i wysokości 5 m. Jest to największy wodospad w Beskidzie Małym, nazywany w niektórych źródłach „Dusiołkiem”.

wg Wikipedii

dodane na fotoforum:

sobieta

sobieta 2011-08-07

lepiej nie wchodz do tej jaskini:))

dodaj komentarz

kolejne >