Baszta Panieńska

Baszta Panieńska

Baszta Panieńska (niem. Frauenturm) w Szczecinie zwana też Basztą Siedmiu Płaszczy (niem. Sieben Mänteln Turm), leży w pobliżu Odry u stóp Zamku Książąt Pomorskich przy ulicy Panieńskiej 47. Wpisana do rejestru zabytków pod nr 8.
Blisko baszty przebiegają ruchliwe arterie miejskie – Trasa Zamkowa i Trasa Nadodrzańska (a konkretnie jej część o nazwie Nabrzeże Wieleckie, gdzie położony jest także Bulwar Piastowski). Niedaleko znajduje się też tzw. Nowa Starówka (część Starego Miasta będąca nadal częściowo w odbudowie).
Baszta Siedmiu Płaszczy jest jednym z szerokorozpoznawalnych symboli miasta Szczecina. W formie stylizowanej chętnie jest umieszczana na godłach, proporcach, logach i symbolach różnych instytucji, promocji, targów, imprez i wszelakich obchodów związanych z tym miastem. Przez długi czas zdjęcie z Basztą Panieńską (i sygnałem syreny okrętowej w tle) było symbolem Telewizji Szczecin (obecnie stanowiącej jeden z oddziałów terenowych Telewizji Polskiej TVP 3). Dziś w "Baszcie Siedmiu Płaszczy" mieści się szczecińskie biuro nieruchomości.
Nazwa jej pochodzi od Bramy Panieńskiej wybudowanej w 1307 r. prowadzącej do klasztoru cysterek z 1243 roku. Jest pozostałością gotyckich fortyfikacji zbudowanych w XIV wieku. Mury średniowiecznego Szczecina liczyły 2510 m, w tym 610 m nad Odrą. Posiadały 4 bramy główne: Młyńską (niem. Mühlentor), Świętego Ducha (niem. Heiligegeisttor), Pasawską (niem. Passauertor) i Panieńską (niem. Frauenthor). W XV w. bramy przebudowano, dodając tzw. przedbramia. Obok bram obwarowania posiadały 7 baszt okrągłych, 14 kwadratowych, 1 sześciokątną i 15 półbaszt, tj. baszt otwartych. Od strony Odry znajdowało się kilka furt wodnych. Wokół murów przebiegała fosa wodna o głębokości 30-35 łokci, szerokości dna ok. 57 łokci, a przy górnej krawędzi ok. 80 łokci. Opodal znajdowała się Brama Panieńska, która zamykała Stare Miasto od północy.

dodane na fotoforum:

cologne

cologne 2009-11-28

ciekawe...

dodaj komentarz

kolejne >