PODPORUCZNIK  II  RP   HENRYK  SZYMAŃSKI

PODPORUCZNIK II RP HENRYK SZYMAŃSKI

Henryk Anatoliusz Szymański urodzony dnia 01.06.1901 r ,w Grabicy koło Piotrkowa Trybunalskiego,w rodzinie inteligenckiej.Ojciec Edmund był sekretarzem w gminie Rozprza niedaleko Piotrkowa Trybunalskiego. Matka Władysława z Krasnodębskich herbu Krzywda,* pochodziła z Wolborza k Piotrkowa Tryb. Dziadek Henryka, Aleksander Krasnodębski walczył w powstaniu styczniowym 1863 r.
Henryk ukończył prywatne II Gimnazjum Filologiczne ks. Janowskiego w Piotrkowie Trybunalskim. Będąc jeszcze uczniem ,wstąpił do tajnej Polskiej Organizacji Wojskowej.V Okręg Piotrkowski. W roku 1917 został zaprzysiężony w stopniu szeregowca, o pseudonimie" Ossoria" Brał czynny udział w rozbrajaniu okupanta. W jego mieszkaniu i piwnicach , pod jego opieką , znajdował się magazyn broni i amunicji organizacji.
Na mobilizację P.O.W , stawił się w listopadzie 1918 r, i jako ochotnik został wcielony do Kompanii Szturmowej 26 Okręgu Piotrkowskiego Pułku Piechoty. W międzyczasie jako plutonowy, ukończył kurs piechoty w klasie 26-ej (saperskiej) Kościuszkowskiej Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie. Będąc jeszcze kadetem, w okresie wojny polsko- bolszewickiej brał już udział ze swoją kompanią na froncie, w składzie 10 Grupy Fortyfikacyjnej .W listopadzie 1920 r, został mianowany do stopnia podchorążego. Natomiast w grudniu 1920 r. został awansowany na oficera Wojska Polskiego w stopniu podporucznika. W roku 1923 przeszedł do rezerwy, i podjął pracę w Urzędzie Skarbowym. W roku 1925 ożenił się z Ireną Hertz w Koninie. Ślubu udzielił ks. prałat Korwin Szymanowski, zasłużony proboszcz parafii Rozprza k Piotrkowa Trybunalskiego , w asyście ks. prefekta z Konina. W sierpniu 1939 r, został zmobilizowany do Wojska Polskiego i wziął udział w kampanii wrześniowej.Walczył przez miesiąc, po czym w październiku dostał się do niewoli niemieckiej. Osadzony został w niemieckim oflagu, z którego zbiegł w połowie listopada ,wraz dwoma jeńcami. Powrócił do Piotrkowa Tryb.
współpracując z ZWZ AK w Piotrkowie doprowadził do zaprzysiężenia kuzyna, Tadeusza Stefana Krasnodębskiego, granatowego policjanta , późniejszego autora książki, " Policjant Konspiratorem" Szesnaście Lat Na Muszce Gestapo i Bezpieki. * Po II wojnie światowej w roku 1946 ,za namową swego kuzyna Jerzego Krasnodębskiego, który uruchamiał zakłady włókiennicze w Bielawie i Świebodzicach,Henryk osiedlił się w Świdnicy, gdzie sprowadził rodzinę. Znalazł pracę w Obwodowym Urzędzie Likwidacyjnym,natomiast żona Irena w Miejskiej Radzie Narodowej w Świdnicy jako urzędniczka . Na początku lat 50- ch XX w został oskarżony o współpracę z Niemcami. W tym czasie żona jeździła do Piotrkowa Trybunalskiego i okolic ,zbierając podpisy od osób, które zostały.i uratowane przed wywózką na roboty do Niemiec. Takich oświadczeń zebrała około 200. H. Szymańskiego uwolniono od przedstawianych zarzutów.

kolejne >

krzymek

krzymek

archiwum

ulubieni

+ dodaj do
ulubionych

[?]

(brak komentarzy)

dodaj komentarz

kolejne >