[36418194]

http://youtu.be/7woxgAEsdnw
NA FILMIE
Meduzy to bezmózgie i ogólnie swobodnie pływające stworzenia.
Mają prymitywny układ nerwowy z receptorami wykrywającymi światło słoneczne, zapachy i inne bodźce. Meduza ma symetrię radialną. Oznacza to, że wszystkie ich części ciała promieniują z jednej osi. Ten projekt genetyczny pozwala im reagować na bodźce z dowolnego kierunku.
Głównym środkiem transportu tych zwierząt są prądy oceaniczne, pływy i wiatry. Jednocześnie potrafią pływać w ruchu pionowym. Meduzy kurczą swoje dzwonkowate głowy, aby poruszać się w górę iw dół w słupie wody, gdy szukają pożywienia lub kierują się w kierunku światła słonecznego. Chociaż wiele osób może pomyśleć, że meduzy atakują celowo, zwierzęta te reagują odruchowo na kontakt i nie zamierzają wyrządzać ludziom żadnej krzywdy, a ich macki zawierają zarówno wyzwalacz, jak i kłującą strukturę. Podczas pływania po naszych wodach ich macki zetkną się z czymś stałym, co stymuluje spust, uwalniając maleńkie zadziory pełne toksyn. Nasilenie użądlenia zależy od wielu czynników: grubości skóry w kontakcie, penetracji zadziorów i wrażliwości ofiary na toksyny. Ukąszenia meduz można zwykle leczyć w domu; jednakże użądlenia twarzy lub narządów płciowych powinny być leczone przez lekarza.
W przypadku ukąszenia przez meduzę pierwszą rzeczą do zrobienia jest usunięcie zadziorów. Nieusunięte zadziory będą nadal uwalniać toksyny do organizmu. Piasek, ręczniki, ubranie lub dowolny dostępny szorstki materiał pomogą w usunięciu tych zadziorów. Dyżurni członkowie Beach Patrol są wyposażeni w spryskiwacze pełne białego octu, który pomaga zneutralizować toksyny. Można również użyć sody oczyszczonej. Pogląd, że mocz pomaga w użądleniu meduzy, jest mitem; w rzeczywistości mocz może pobudzać kolce do wystrzeliwania większej ilości toksyn. Po zneutralizowaniu toksyn, stosowanie miejscowego balsamu Benadryl lub calamine złagodzi swędzenie po użądleniu.