Funkia - Hosta

Funkia - Hosta

Hosta zwana u nas Funkią liczy wiele gatunków i odmian. Jest to cieniolubna bylina pochodząca z Dalekiego Wschodu. Większość gatunków pochodzi z Chin i Japonii.

CHARAKTERYSTYKA
Pokrój: różny w zależności od gatunku i odmiany. Można spotkać odmiany miniaturowe lub dorastające 0,7-1m wysokości.
Liście: okazałe, tworzą rozety. Zależnie od odmiany różnią się wielkością, kształtem (sercowate, nerkowate, lancetowate) i kolorem. Mogą być jednolicie wybarwione; ciemnozielone, szaroniebieskie, seledynowe, żółtawe lub wielobarwne z białymi bądź żółtymi paskami i smugami. Powierzchnia liści może być matowa lub błyszcząca. Unerwienie liści jest bardzo mocno zaznaczone.
Kwiaty: kwiatostany dzwonkowate, koloru od białego, niebieskiego do fioletowego, fioletoworóżowego, zebrane w grona wyrastające na prostych łodygach, pojawiają się od VI do końca VIII. U niektórych odmian kwiaty pachnące.
Rozmnażanie: podział roślin (III/IV lub IX/X). Stare ustalone odmiany można rozmnażać przez nasiona.

WYMAGANIA
Funkia najlepiej rośnie na glebach żyznych i przepuszczalnych, lekko kwaśnych. Lubi stanowiska cieniste i półcieniste o podłożu lekko wilgotnym. Odmiany o barwnych liściach należy sadzić w miejscach bardziej nasłonecznionych, dzięki czemu lepiej się wybarwiają. Funkia jest rośliną wytrzymałą na mróz. Funkia lubi nawożenie, wczesną wiosną lub późną jesienią należy rozłożyć wokół rośliny warstwę (3-5cm) kompostu i lekko przykopać. V i VI można stosować nawozy mineralne np. Azofoska, Mis lub Nawomix (5g/1 roślina). Nie nawozimy intensywnie młodych roślin, ponieważ mogą wyginąć.

CHOROBY I SZKODNIKI
Funkia jest rośliną odporną na choroby i szkodniki. Zagrożeniem dla rośliny są ślimaki, które wygryzają w liściach duże dziury. Możemy temu zapobiec przez rozsypanie wokół rośliny warstwy wapna palonego. Innym sposobem może być stawianie pojemniczków z piwem, które wabi ślimaki. Istnieją również preparaty chemiczne zwalczające ślimaki np. Mesurol lub Schneckenkorn.
Największym ozdobnym walorem Funkii są liście. Jest to bardzo popularna roślina, mająca wszechstronne zastosowanie. Dobrze prezentuje się w małych i dużych ogrodach zarówno w pojedynczych jak i grupowych nasadzeniach. Stosowana jest jako roślina obwódkowa, do ogrodów skalnych, na skarpy, nad oczka wodne lub do nasadzeń pojemnikowych jako ozdoba balkonów i tarasów. Funkia korzystnie prezentuje się w towarzystwie takich roślin jak np. bergenia, liliowce, paproć lub zawilce.

dodane na fotoforum:

irenna

irenna 2009-11-09

Witaj Krysiu.......poniedziałku miłego nawet ze słoneczkiem życze......

lilaroza

lilaroza 2009-11-09

Podziwiam Pani Profesor od kwiatków :)

maniek1

maniek1 2009-11-09

Pa do południa.Miłego poniedziałku życzę:))

(komentarze wyłączone)