Zdjęcie nr 800 - Dobrzyca Ogród HORTULUS

Zdjęcie nr 800 - Dobrzyca Ogród HORTULUS

Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy zostały założone w 1992 roku. Ich realizacja wciąż trwa. Corocznie przybywają nowe ogrody, są też tworzone nowe kompozycje. Powierzchnia ogrodów to ponad 4 ha. Istotą tych ogrodów jest pokazanie układu roślin w kompozycjach ogrodowych i ich zastosowanie w poszczególnych ogrodach (stąd brak tabliczek z nazwami). Zwiedzanie ogrodów Hortulus, poza oczywistym kontaktem z przyrodą, dostarcza doznań natury estetycznej i duchowej. Dlatego, też ogrody są podzielone tematycznie. Są wśród nich klasyczne, jak: japoński, francuski, śródziemnomorski, oraz te związane ze środowiskiem: ogród kamienny, skalny i wodny. Są też ogrody użytkowe, jak ziołowy, czy warzywny.
Dużą grupę stanowią ogrody zmysłów, zaprojektowane w stylu angielskim. Wśród nich są te, które pobudzają głównie wzrok – to ogrody barw: biały, niebiesko–żółty, lila–róż, purpury i ognia, słoneczny oraz ogród cienia.
Inne należą do grupy ogrodów zmysłu powonienia. Majstersztykiem w tej grupie jest ogród pachnący, w którym zgromadzono rośliny o wonnych kwiatach, liściach, pędach a nawet korzeniach. W tej grupie ogrodów są też trzy różne ogrody ziołowe oraz wspaniałe rosarium, bardzo atrakcyjne szczególnie w okresie letnim.
Ciekawą grupę stanowią ogrody dźwięku (zmysłu słuchu), w których gra cisza..., szelest..., szum.... To ogród traw oraz ogród wodny.
Wśród tych wszystkich ogrodów Hortulusa można znaleźć ten, który bliski jest naszemu sercu i jakim chcielibyśmy otaczać się na co dzień. Trudno jest sobie taki wyobrazić komuś, kto nigdy nie miał kontaktu z naszymi ogrodami. Zwiedzanie ogrodów tematycznych daje możliwość konfrontacji naszych pragnień i oczekiwań względem własnego ogrodu z rzeczywistością. To również wspaniałe miejsce na wycieczkę dla tych, którzy nie mają własnego ogrodu, możliwość relaksu i odpoczynku w obcowaniu z przyrodą.
Ogrody są jak obrazy ciągle malowane, zmieniają się w zależności od pory roku, czy pogody i zawsze są atrakcyjne: wiosną „budzą się” - kwitną pierwsze kwiaty, rozwijają się młode liście, „pachnie” wręcz życiem. Lato jest okresem pełnej stabilizacji, kwitną letnie kwiaty, pojawiają się pierwsze owoce. Zawsze, bez względu na pogodę można znaleźć w naszych ogrodach odpoczynek: w upalny dzień – w cieniu drzew, w czasie deszczu – w jednej z wielu altan. Jesienią ogród prezentuje się chyba najbardziej okazale. To wciąż pełnia życia. Większość roślin osiąga swoją dojrzałość wegetacyjną. Przychodzi czas zbioru plonów w postaci owoców i nasion. Większość roślin wybarwia nie tylko swoje owoce, ale liście i pędy. Niektóre rośliny dopiero teraz osiągają swoje docelowe rozmiary. Dni nie są już tak upalne, więc większość roślin nabiera znakomitej kondycji. Zima to czas dany na odpoczynek ogrodowi i również okres konfrontacji z ekstremalnymi warunkami, często okres walki o przetrwanie. Dla wielu roślin jest to również moment, w którym widać ich piękno w okresie bezlistnym: dereni, pogiętych leszczyn, modrzewi. Ogród zimą wydaje się bardziej czytelny, wyrazisty, a gdy jego kształt i kontury są „przerysowane” szadzią, w sposób widoczny pokazują mistrzowską prace architekta ogrodu.
Zapraszamy do odwiedzania ogrodów tematycznych HORTULUS o każdej porze roku, bo każda „maluje obraz innymi farbami”.
Na terenie ogrodów znajdują się również grota, jaskinia, platforma widokowa oraz liczne elementy małej architektury: mosty, pergole, trejaże, fontanny, rzeźby.

Ogrody udostępnione do zwiedzania:

ogrody tematyczne:
kamienny*
trawnik centralny*
spa-ogród*
... i z piernika chata*
japoński
skalny
wrzosowisko
francuski
leśny
na skarpie

ogrody zmysłów (w stylu angielskim):



woń, zapach, aromat:
ziołowe
rosarium
zapachu
barwa, światło, cień:
niebiesko-żółty
biały
lila-róż
pomarańczowo-żółty
purpury i ognia
czerwono-czarny
cienia
mistyczny
szum, szelest, cisza, dźwięk:
wodny
traw


* ogrody można zwiedzać bez wykupienia biletu!

Ogród japoński -

o powierzchni ok. 3000 m2. położony między dwoma stawami połączonymi kanałem. Jego ozdobą są dwa mosty: pierwszy z nich to charakterystyczny most drewniany (czerwony), zbudowany bez użycia gwoździ, drugi kamienny. Ponadto znajdują się tu japońskie altanki oraz dwie bramy i liczne japońskie, kamienne lampy.
W ogrodzie tym znajduje się bogata kolekcja drzew i krzewów iglastych oraz liściastych charakterystycznych dla ogrodów Wschodu, np. wiśnie, japońskie sosny, azalie, jabłonie ozdobne, pierisy, japońskie wierzby, cyprysiki japońskie. Rośliny te są odpowiednio formowane i cięte w sposób asymetryczny. W połączeniu z licznymi kamiennymi ścieżkami i głazami zestawionymi w grupy, pergolami bambusowymi oraz lampami japońskimi możemy uchwycić klimat tego wschodniego ogrodu. Nie są to przypadkowe układy kamienia, roślin; wszystko to jest podporządkowane filozofii Wschodu.

Ogród kamienny -

oraz kolekcja krzewów iglastych i rododendronów. To jeden z największych ogrodów, który znajduje się zaraz przy wjeździe do HORTULUSA. Na kamiennych tarasach rosną ciekawe gatunki krzewów iglastych (np. płaczące świerki i modrzewie) oraz liściastych. W ogród wkomponowany został mały staw, który zbiera wodę deszczową z przyległego, dużego trawnika obsadzonego wokoło kolekcją iglaków i różaneczników.
Ogród kamienny na stromym zboczu powstawał powoli - poszczególne elementy skalne, każdy kamień, głaz były wielokrotnie, starannie oglądane i przymierzane zanim zostały ustawione. Ważna była nie tylko konstrukcja, ale i estetyka wykonania. Ogród kamienny powstał z kamieni ciosanych oraz naturanie płaskich, które ułożone w sposób tarasowy umocniły skarpę powstałą z różnicy wysokości między centralnym trawnikiem a drogą dojazdową do HORTULUSa.

Ogród francuski -

jeden z największych ogrodów (ok. 3500m2), bardzo efektowny układ parteru bukszpanowego otoczonego żywopłotem z ligustra. Symetrycznie założone dwa poziomy. Bazą w projektowaniu pierwszego poziomu było koło, drugiego poziomu romb. Centralnie w każdym poziomie umieszczono fontanny. Interesująco prezentuje się ogród i wzniesienie sąsiadujące z ogrodem. Ogród ten ma właściwie dwie pory roku: zimowy (okres bezlistny) i pełnego rozkwitu, kiedy ligusr i buk mają liście. Jest to propzycja dla tych, którzy nie lubią zmian, chcą mieć pełną kontrolę nad otaczającym ich dom ogrodem a zarazem kochają przestrzeń.(INTERNET)

gospi44

gospi44 2009-08-30

Cudne miejsce dobrej nocki Ci życzę :))

dorciad

dorciad 2009-08-30

GrATULUJĘ.........800 fotek.////fajny dorobek......oby tak dalej....pozdrawiam

gospi44

gospi44 2009-08-31

Deszczyk pada, misiu płacze
a aniołek w chmurki skacze.
Niech zaśpiewa w niebie sobie
i DOBRANOC powie Tobie...
A diabełek dobry taki
na noc śle BUZIAKI.:-*:-*:-*

dorciad

dorciad 2009-08-31

.....kolorowych .....cudownych snów życzę....dobranoc

wie47

wie47 2009-09-02

oj ale sie naczytałam ale warto było człowieik sie uczy cały czas:):)...a tu taki fajny przewodnik:)....

wie47

wie47 2009-09-02

..dziekuje serdecznie za komek i pozdrawiam oczywiście cieplutko i zycze dobrego czwartku:):):)

dodaj komentarz

kolejne >