PAŁAC JÓZEFA BRANDTA W OROŃSKU - podczas renowacji

PAŁAC JÓZEFA BRANDTA W OROŃSKU - podczas renowacji

ŻYCZĘ WSZYSTKIM MIŁEGO WIEZORU , POZDRAWIAM WAS CIEPŁO :)
Orońsko znane było już w XV w.Dziedzicem był AndrzejStarosczinsky,a później Jakub Starosielski. W latach 1866-69 właścicielem Orońska był Wojciech Kalinowski, który sprzedał dobra Helenie Aleksandrze Pruszak - właścicielce Wośnik k. Radomia (obecnie dzielnica miasta). Jako wdowa poślubiła artystę malarza Józefa Brandta.

JÓZEF BRANDT (1841-1915) syn alfonsa Jana i Krystyny Lessów. Po studiach wyjechał do monachium, gdzie powstały dzieła: \\\"Lisowczycy\\\", \\\"Wyjazd Sobieskiego z Wilanowa\\\", \\\"Odsiecz Wiednia\\\", \\\"Bitwa pod Chocimiem\\\". Artysta corocznie przyjeżdżał do Orońska, gdzie zapraszał swoich przyjaciół. Powstała \\\"Wolna Akademia Orońska\\\". W 1915 roku rodzina Brandtów musiała opuścić Orońsko i zamieszkać w Radomiu, gdzie ciężko chory artysta zmarł.Pochowany został na radomskim cmentarzu u boku matki, w grobowcu rodziny Lessów.

W czasach \\\"brandtowskich\\\" w Orońsku znajdowało się duże gospodarstwo rolne i stadnina koni. W 1942 roku Niemcy zajęli Pałac a z gospodarstwa utworzyli Liegenschaft.Po wojnie ulokowano tam szkołę, ośrodek zdrowia, administrację, a nawet mieszkania dla pracowników, doprowadzając obiekt do ruiny. W Orońsku organizowano plenery rzeźbiarskie. Majątek przejął ZG ZPAP i urządził Ośrodek Pracy Twórczej, który przekształcił się w Centrum Rzeźby. Po latach został rozbudowany i w chwili obecnej dysponuje: Muzeum Rzeźby Współczesnej, galeriami rzeźby \\\"Wozownia\\\", \\\"Oranżeria\\\" (odbudowana pracownia Józefa Brandta) i \\\"Otwartej Przestrzeni\\\" (znajduje się w parku za stawem i strumykiem), Ośrodkiem Dokumentacji Rzeźby Polskiej, Muzeum Józefa Brandta (Muzeum znajduje się w pałacu - przed głównym wejściem pomnik Józefa Brandta)oraz \\\"Domem Rzeźbiarza\\\" z hotelem (dawniej Spichlerz) i restauracją.

(komentarze wyłączone)