[37512240]

Herb rodziny Długoszów - Wieniawa
Słowo „Długosz” było przydomkiem, w Polsce średniowiecznej wielce rozpowszechnionym. W XIV i XV wieku spotykamy się z nim w Wielkopolsce, Małopolsce i na Rusi.

Rodzina historyka używała przydomku „Długosz”, a herbu „Żubrza głowa” inaczej ”Wieniawa”. Z początkiem XV wieku spotykamy dwóch braci Długoszów Wieniawitów. Jeden z nich, Bartłomiej, był magister capellae króla Władysława. W 1410 r. otrzymał od niego probostwo w Kłobucku, miasteczku królewskim w ziemi krakowskiej, obecnie w województwie częstochowskim, umarł w 1435 r. Rodzonym bratem Bartłomieja jest ojciec naszego historyka, imieniem Jan.
W XIV wieku znany był w Wieluńskim ród Długoszów. Do nich należały wsie Czernice, Niedzielsko, Łyskórnie, Wieś Czernice, prawdopodobnie była gniazdem Długoszów.
Jan Długosz, herbu Wieniawa, był średniozamożnym szlachcicem. Żądny wzbogacenia się stale handlował, zawierając różne transakcje. Dzierżawił kramy i jatki miejskie w Wieluniu. Wieś Niedzielsko sprzedał Sędziejowi Madalińskiemu. Uzyskawszy przywilej królewski założył wieś Czarny Stok. Dzierżawił wieś Kocin, a w niedługim czasie kupił Parzymiechy i Prusicko.
cd tutaj https://szkolnictwo.pl/index.php?id=PV1159

dodane na fotoforum:

halb09

halb09 2023-06-05

Interesujący opis.

dodaj komentarz

kolejne >