Małopolska .Dziekanowice

Małopolska .Dziekanowice

Kościół św. Marii Magdaleny i św. Mikołaja .
Oczywiście zamknięty




Świątynia jest jedną z najstarszych w Małopolsce. Ocenia się, iż mogła powstać na przełomie XI i XII w.
Została wybudowana z ciosów piaskowca, prawdopodobnie w latach 1150 – 1190. Pieczę nad jej budową sprawował Kazimierz II Sprawiedliwy. Najstarsza część kościoła to dzisiejsze prezbiterium, które niegdyś stanowiło nawę. Na jego wschodniej ścianie zachowało się półkoliste okienko, obramowane trójlistnie. Zachowana do dziś nawa główna, to wynik rozbudowy świątyni w wieku XVII i XVIII, opięta jest szkarpami i posiada drewniany sufit. W latach 1640 – 49 rozpoczęto przebudowę drewnianej części kościoła, pozostawiając romańskie prezbiterium, zbudowane na planie kwadratu, z krzyżowym sklepieniem, wspartym na wspornikach. W północnej ścianie świątyni usytuowana jest prostokątna wnęka sklepiona trójkątnie oraz zakrystia z XVIII w. Na początku XX w. od południa dobudowano kruchtę. Okna w całej świątyni reprezentują styl romański. Na kościele znajduje się sygnaturka pochodząca z 1640 r. Wewnątrz kościoła na ścianach widnieją zachowane fragmenty polichromii z XII w. Niestety, prace w 1914 i 1926 r. doprowadziły do utraty większości cennych malowideł.
Wewnątrz świątyni znajduje się: rokokowa ambona, barokowa chrzcielnica marmurowa z XVII w., dwa konfesjonały w stylu „regencji”, marmurowe epitafium Jana Nepomucena Przychodzkiego z 1790 r., 14 późnobarokowych ławek oraz późnobarokowy chór na kolumnach. Podczas kolejnych prac konserwatorskich rozebrano ołtarz główny, który niestety nie przetrwał do dnia dzisiejszego. Przetrwały natomiast dwa boczne ołtarze: św. Marii Magdaleny z prawej strony i Matki Bożej z lewej. Część zabytków można zobaczyć w wybudowanym obok nowym kościele. Są to: rokokowe organy czterogłosowe z 1741 r., rokokowy obraz św. Mikołaja z XVIII w., barokowy krucyfiks z aniołkami z XVIII w., późnobarokowy krzyż procesyjny, posąg Chrystusa Zmartwychwstałego oraz obrazy z bocznych ołtarzy. Kościół otaczają mury, które prawdopodobnie również pochodzą z XI/XII w.

halb09

halb09 2021-04-13

Cenny zabytkowo kościół..... W czasie moich grupowych wycieczek zawsze zatrudniamy przewodnika i to jest sposób na poznawanie wnętrz z reguły zamkniętych obiektów:) Prywatnie nie jest to możliwe.

kedil

kedil 2021-04-13

Ja samopas bo tłumów nie lubię .
Czasami jest telefon do przewodnika , lub parafii. Czasami oglądam przez kratę , czasami całuję klamkę , czasami z księdzem zjem obiad i piwo wypiję.Nie planuję specjalnych wypadów , to tak przy okazji co po drodze się nawinie.
To mi odpowiada.

mpmp13

mpmp13 2021-04-13

Ja zaglądam samotnie do Rud ,tam cały dzień otwarte . Tj. chyba do 18-tej .

styna48

styna48 2021-04-13

Niestety ,tak już jest od dość dawna.

halka

halka 2021-04-13

Zamknięty ale opis wyjaśnia wszystko co można spotkać w środku.

dodaj komentarz

kolejne >