[28163509]

Dla pasjonatów staroci , motyli i ciekawskich .
Wskazówki do hodowli motyl i urządzania zbiorów
Rok wydania 1906


https://rcin.org.pl/Content/27153/WA058_39597_K2223_Wskaz-hod-motyli.pdf


Od tamtego czasu trochę wiadomości doszło.




Powstawanie rysunku na skrzydłach motyli podczas rozwoju osobniczego


Rysunek na skrzydłach motyli pojawia w ostatniej fazie rozwoju poczwarki, a więc w momencie uformowania się w jej wnętrzu osobnika dorosłego. Barwy wykształcają się na krótko przed opuszczeniem przez motyla osłonki poczwarki. Wcześniej skrzydłą są przezroczyste. Po wykluciu na zwiniętych jeszcze skrzydłach znajduje się całkowicie uformowany, pokryty pigmentem rysunek.

Na ubarwienie motyli wpływa wiele czynników środowiska takich jak temperatura, wilgotność czy oświetlenie. Tym należy tłumaczyć dymorfizm sezonowy, czyli występowanie odmiennie ubarwionych motyli, w zależności od pór roku, a także występowanie wielu form geograficznych tego samego gatunku.

Poszczególne formy barwne można wywołać w sposób sztuczny, wystawiając poczwarkę na działanie obniżonych bądź podwyższonych temperatur. Można w ten sposób uzyskać formy występujące naturalnie w określonych porach roku lub strefach klimatycznych. Szczególnie wrażliwe na tego typu zmiany są niektóre rusałki np. rusałka kratkowiec. Chcąc uzyskać formę wiosenną tego motyla, charakteryzującą się mniejsza ilością ciemnego barwnika, należy poczwarkę poddać długotrwałemu schłodzeniu, które będzie zastępować okres zimy. W przeciwnym wypadku uzyskamy formę letnią.
Na rysunek wpływa również wilgotność powietrza, oraz natężenie światła, jednak wpływ tych czynników jest dużo mniejszy niż oddziaływanie temperatury.
Bardzo rzadko można jednoznacznie określić co spowodowało takie, a nie inne ubarwienie poszczególnych osobników. W populacji, wiele form barwnych może wykształcać się w podobnych warunkach środowiska. Powstałe aberracje mogą być wynikiem różnorodności genetycznej. Przy odrobinie szczęścia takie „naturalne eksperymenty” możemy zaobserwować na pobliskiej łące.

dodane na fotoforum:

jolkas

jolkas 2014-07-14

interesująco potraktowałeś temat motylków......dużo nowych (dla mnie) rzeczy się dowiedziałam ......pomoc naukowa w linku też jest super.....

dodaj komentarz

kolejne >