Puck

Puck

Fot; kościół parafialny św. Apostołów Piotra i Pawła.


https://www.youtube.com/watch?v=L4CSdX6RaFE

Ślady istnienia w Pucku kościoła parafialnego sięgają wieku XIII. Są nimi kamienne podwaliny pod filarami we wnętrzu świątyni. Te fundamenty to relikty dawnego romańskiego kościoła, który powstał najprawdopodobniej w II połowie XIII wieku po przekształceniu osady targowej w kasztelanię nadmorską. Do romańskiego kościoła przed 1309 rokiem – dobudowano istniejącą do dziś wieżę z dekoracyjnym ceglanym fryzem, o motywie krzyżujących się półkolistych arkadek. Był to czas zagrożenia krzyżackiego dlatego wieża zyskała charakter obronny.
Obecną świątynię postawiono w czasach krzyżackich pomiędzy rokiem 1330 a 1400. Z dawnego kościoła pozostała wieża i fundamenty filarów nawy głównej. Najstarsza, bo sprzed 1348 roku jest ściana północna kościoła z kaplicami, a pozostałe ściany łącznie z łukiem tęczowym i filarami powstały później, w II połowie XIV wieku.
W wieku XV za czasów patronatu cysterek żarnowieckich, dostawiono dwunastodzielny szczyt wschodni, a oddzielne zadaszenie każdej nawy, zastąpiono w roku 1496 dachem z zachowaną pierwotną więźbą dachową.
W latach 1556 – 1589 kościół znalazł się w rękach luteran. Zwrócony katolikom był bardzo zniszczony, badania wykazały, że w tym czasie przelicowano lub też wykonano od nowa większą część ściany południowej, przebudowano kruchtę południową i kaplicę przywieżową, oraz dobudowano kaplicę św. Krzyża - dziś Judyckiego. Inwestycje końca XVI wieku i wieku XVII są dziełem starostów puckich z rodu Wejherów, Rady Miasta oraz rodu Judyckich. W roku 1597 starosta pucki Ernest Wejher wraz z żoną Anną ufundował kaplicę grobową przy południowej stronie wieży. Syn Ernesta Jan w 1623 roku ufundował ołtarz z obrazami Hermana Hana. Wnuk Ernesta – Jakub, wojewoda malborski i założyciel Wejherowa ufundował w 1637 roku kutą kratę roboty gdańskiej, zamykającą kaplicę. Z końca XVI wieku pochodzi południowa kaplica św. Krzyża, ufundowana przez radnych miejskich. W 1633 roku kaplicę tę nabył ks. Mateusz Judycki. Za jego sprawą kaplicę przebudowano dodając kryptę grzebalną. Ufundowany przez Judyckiego w 1640 roku ołtarz nieco przebudowany w poł. XVIII wieku przetrwał w kaplicy do dziś. W 1645 roku wykonano w prezbiterium dwuprzęsłowe sklepienie, by w 1663 roku pod nim umieścić dwa cenne obrazy o tematyce kontrreformacyjnej.

Za ; farapuck.pl

Ciąg dalszy--> następne zdjęcie

anus77

anus77 2010-10-17

piekny ten kosciol....

jasmina

jasmina 2010-10-17

Pięknie zrobiłeś ten kolaż....

jezynka

jezynka 2010-10-17

Super:)

azurka

azurka 2010-10-18

piękne ciekawostki :) pozdrawiam milutko:)

milili

milili 2010-11-04

Pozdrawiam, fajnie że pokazujesz nam naszą historię, miejsca które może i my zwiedzimy...

(komentarze wyłączone)