Serce Karkonoszy…

Serce Karkonoszy…

Pod koniec XIX w coraz liczniej odwiedzający Karpacz turyści oczekują możliwości zatrzymania się w miarę dobrych warunkach. Powstają w tym czasie liczne hoteliki, zajazdy, zakład kąpielowy, agencja pocztowa z telegrafem i gospody. Powstanie linii kolejowej do Karpacza spowodowało, że do miejscowości leżącej u stóp Śnieżki dziennie przyjeżdżało 2000 turystów. Masowe wycieczki na Śnieżkę spowodowały wzniesienie na jej szczycie schroniska w 1868r będącego własnością F. Sommera. Liczba miejsc noclegowych wynosiła 110-120 a do obowiązków obsługi hotelowej należało budzenie gości o określonej porze gdyż atrakcją było oglądanie wschodu słońca. Rozwijający się ruch turystyczny spowodował budowanie schronisk. W połowie XIX w powstaje schronisko „Samotnia” określana jeszcze mianem szałasu. Inwestycje finansowe przerosły właściciela i zdecydował się on sprzedać cały obiekt w roku 1891 radcy handlowemu z Miłkowa H. Richterowi wraz z 26 sztukami bydła za 400 talarów. Mimo dobudowania na poddaszu dwóch pokoi i charakterystycznej wieżyczki z dzwonnicą schronisko nie zapewniało noclegów, jedynie możliwość ogrzania się i zjedzenia czegoś.

Trudno jest pominąć zasługi jakie dla karkonoskiej turystyki oddało Towarzystwo Karkonoskie założone w 1880r. Od momentu powstania celem nadrzędnym tej organizacji było wybudowanie ścieżek górskich, które miały pełnić rolę szlaków turystycznych. W 1893r. zostaje wydana pierwsza kolorowa mapa turystyczna. Lata 1881-1886 to czas uporządkowania szlaku grzbietowego od Hali Szrenickiej do Przełęczy Okraj. Tuż przed wybuchem I wojny światowej Karpacz staje się znanym karkonoskim kurortem.

foto – wspaniała karta pocztowa z mojej kolekcji (tłoczona), wysłana ze Śnieżki w maju 1901 roku.

Na karcie możemy podziwiać nowo wybudowany wówczas budynek obserwatorium. Budynek służył pomiarom od 5 lipca 1900 jako obserwatorium meteorologiczne I klasy. Miał kształt trzykondygnacyjnej wieży o wysokości 16 m z dwoma niewielkimi tarasami na dachu. Szkielet konstrukcyjny budynku stanowiły bale dębowe i modrzewiowe, spięte śrubami o długości do 4 m. Szkielet był wypełniony kostką azbestowo-korkową grubości 18 cm, Wieża stabilizowana była przez warstwę kamieni o masie 5 ton, umieszczonych pod tarasem. Całość zakotwiczona była w skalnym podłożu stalowymi linami. Budynek był zabezpieczony również przed uderzeniem pioruna trzema piorunochronami. Pomiary prowadzono na tarasach oraz w ogródku meteorologicznym, zlokalizowanym po stronie austro-węgierskiej.

Budynek przetrwał I i II wojnę światową. 16 lipca 1945 obserwacje w budynku zaczęła prowadzić polska służba meteorologiczna. Budowla poddawana była trudnym warunkom atmosferycznym panującym na szczycie. Pomiary w starym budynku zakończono 23 października 1976. Planowano rozebrać budynek i przetransportować go w inne miejsce, nigdy jednak to zamierzenie nie doczekało się realizacji. W 1989 niszczejący budynek rozebrano w sposób nieuwzględniający jego rekonstrukcję.

https://www.youtube.com/watch?v=h9WvEKQtT2s&feature=fvsr

margo2

margo2 2011-12-26

Wyszło super,pozdrowienia...

dosia

dosia 2011-12-26

Masz piekna kolekcje kartek!...Ciekawy opis...Pozdrawiam:)

rybkag

rybkag 2011-12-26

Właściwie szkoda,że nie zrekonstruowano jednak tamtego pierwotnego budynku...
Kartka piękna, jak wszystkie z tego okresu...:))

szumka6

szumka6 2011-12-26

Jak zawsze Jarku pięknie ,oryginalnie i tak bardzo profesjonalnie ...
Tak miło się tutaj zagląda !!!

spoko

spoko 2011-12-27

Ciekawe Twoje fotografie i opisy Jarku....pozdrawiam:)

trawka

trawka 2011-12-27

Cudna ta fotka......
Pozdrawiam poświątecznie..
Dziękuję za piękne życzenia!!!

czes59

czes59 2011-12-28

Uwielbiam te rejony i znam dobrze! Pozdrawiam:)

fotodon

fotodon 2012-01-01

.......dobry scaner !!! jak foto

dodaj komentarz

kolejne >