Przestrzeń jest tym, ...

Przestrzeń jest tym, ...

...co powstrzymuje wszystko przed wydarzaniem się w jednym miejscu…

Gdy będziemy mogli w końcu rozwiązać tajemnicę, z czego się składa przestrzeń, wówczas zrobimy wielki krok ku zrozumieniu nas samych i naszej relacji z otaczającym nas światem. To pytanie, jak się przekonamy, jest tak stare, jak ludzkość. A odpowiedź, jak również odkryjemy, była z nami prawdopodobnie przez cały czas.

Nasze poczucie, iż jesteśmy w jakiś sposób połączeni ze wszechświatem, naszą planetą i ze sobą wzajemnie, jest czymś stałym, od czasów aborygeńskiej historii wyrytej na ścianach australijskich klifów (dziś uważanych za mające 20 tysięcy lat) po świątynie starożytnego Egiptu i naskalną sztukę amerykańskiego południowego zachodu. Podczas gdy to przeświadczenie zdaje się być silniejsze dziś niż kiedykolwiek, kwestia, czym jest to, co nas łączy, pozostaje obiektem kontrowersji i sporów. Abyśmy byli połączeni, musi istnieć
coś, co dokonuje tego połączenia. Od poetów i filozofów po naukowców i tych, którzy szukają odpowiedzi poza akceptowanymi poglądami swych czasów, ludzkość zawsze miała uczucie, iż w pustce tego, co zwiemy przestrzenią coś rzeczywiście istnieje.

Fizyk Konrad Finagle (1858-1936) postawił oczywiste pytanie dotyczące znaczenia przestrzeni jako takiej, mówiąc: „Rozważmy, co by się stało, gdybyś usunął przestrzeń spomiędzy materii. Wszystko we wszechświecie by się skurczyło do rozmiarów nie większych, niż pyłek kurzu... Przestrzeń jest tym, co powstrzymuje wszystko przed wydarzaniem się w jednym miejscu" . Pionierski antropolog Louis Leakey stwierdził któregoś razu: „Bez zrozumienia, kim jesteśmy, nie możemy dokonać prawdziwego postępu". Wierzę, iż jest dużo prawdy w tym stwierdzeniu. Sposób, w jaki widzieliśmy siebie w przeszłości, działał na tyle dobrze, aby nas doprowadzić do punktu, w którym jesteśmy dzisiaj. Teraz jest czas, by otworzyć drzwi do nowego widzenia nas samych, które pozwoli na jeszcze większe możliwości. Możliwe, iż nasz opór przed zaakceptowaniem tego, co oznacza przestrzeń wypełniona inteligentną siłą której my jesteśmy częścią pozostaje największą przeszkodą w zrozumieniu, kim jesteśmy naprawdę i jak działa wszechświat.

W XX wieku nauka nowoczesna mogła odkryć, co się znajduje w pustej przestrzeni: pole energii, różniące się od wszelkich innych form energii. Tak jak wskazuje sieć Indry i Newtonowski eter, wydaje się, iż ta energia jest wszędzie, zawsze i że istniała od samego początku czasu. Albert Einstein podczas swojego wykładu w 1928 roku powiedział: „Zgodnie z ogólną teorią względności, przestrzeń bez eteru jest nie do pomyślenia; ponieważ w takiej przestrzeni nie tylko nie byłoby przepływu światła, ale również nie mogłyby istnieć kryteria czasu i przestrzeni" . Światło jest falą, czyli jak dźwięk nie może rozprzestrzeniać się bez powietrza, tak światło nie może rozprzestrzeniać się bez eteru.
Max Planck stwierdził, iż istnienie pola sugeruje, że inteligencja odpowiada za nasz fizyczny świat. „Musimy uznać poza tą siłą [którą widzimy jako materię] istnienie świadomego i inteligentnego Umysłu". Po czym skonkludował: „Ten Umysł jest matrycą wszelkiej materii”… (fragment – „Boska matryca” G Braden

foto – Przestrzeń za Whitby 7/2008

https://www.youtube.com/watch?v=O0VrI3ArQ98

ciekawa animacja plus lekcja angielskiego

https://www.youtube.com/watch?v=5XwNvuGqLIQ

dankrys

dankrys 2011-08-10

...''..
(^♥^)
._!!.
Witaj , podoba mi sie ta przestrzeń... dużo słonka ... :))

airiam

airiam 2011-08-10

..:))mi też się podoba.....przywołuje wspomnienia...pozdrawiam....

dosia

dosia 2011-08-10

swietna calosc!Pozdrawiam:)

funiak

funiak 2011-08-12

Jarku przestrzen przez Ciebie pokazana zacheca do garnkowego spotkania i wymiany pogladow i imie boskiej "intencji zjednoczenia":)))miejsca wiele dla wszystkich wystarczy:)))I moze internet jest czescia tego planu pod warunkiem ze przestrzegamy boskich przykazan:)))Pozdrawiam :)))

funiak

funiak 2011-08-12

Jak zwykle u Ciebie ciekawa calosc i foto oczywiscie swietne:)))Wspanialego piatku zycze:)))Brawo za mysl:))))

rybkag

rybkag 2011-08-12

" Sposób, w jaki widzieliśmy siebie w przeszłości, działał na tyle dobrze, aby nas doprowadzić do punktu, w którym jesteśmy dzisiaj."

Mam nadzieję,że to zdanie zawsze będzie aktualne...Za ileś lat, gdy nasi następcy będą wiedzieć WIĘCEJ ( ale przecież nie WSZYSTKO) będą się mogli również pod tą myślą podpisać...
Pozdrawiam...:))

airiam

airiam 2011-08-13

pozdrawiam z samotni...:.))...

airiam

airiam 2011-08-14

przestrzeń jest wyobrażeniem koniecznym - nie możemy usunąć jej z myśli, nie można wyobrazić sobie braku przestrzeni.
Wniosek: aby doświadczać czegokolwiek empirycznie, musimy posiadać uprzednio formy naoczności, jakimi są przestrzeń i czas, umożliwiające to doświadczenie. Jakimikolwiek rzeczy same w sobie są, w doświadczeniu zawsze są nam dane jako uformowane czasoprzestrzennie.

pimpoli

pimpoli 2011-08-15

O!!!! faktycznie widzę siną dal .....

tadrab

tadrab 2011-08-15

...jak okiem sięgnąć...pozdrawiam serdecznie

parvati

parvati 2011-08-17

Śliczne.

airiam

airiam 2011-08-21

re;to z pewnością były by bardzo interesujące opowieści..:))niektórych sama bym chętnie posłuchala..:))
pozdrawiam i cudownej niedzieli życzę Jarku.....

dodaj komentarz

kolejne >