Porugalia - Vila Real de Santo António...

Porugalia - Vila Real de Santo António...

...Plac markiza de Pombal

Centralnym punktem miasta jest położona dwie przecznice od rzeki kwadratowa Praça Marquęs de Pombal (plac markiza de Pombal). Plac pokryto dwubarwnym brukiem tworzącym promienie zbiegające się przy stojącym na środku obelisku.

Wokół placu posadzono drzewa cytrynowe.

Jeszcze w XVI w. u ujścia Gwadiany leżało miasto Vila de Santo António de Arenilha (prawdopodobnie bliżej oceanu niż obecne Vila Real). Trzęsienie ziemi w 1755 r. i wywołana przez nie powódź obróciły je w stertę gruzu, zmuszając portugalskie władze do budowy od podstaw. Miejsce było zbyt ważne strategicznie, żeby pozostawić je samo sobie: miasto idealnie nadawało się do kontrolowania przemysłu rybnego w tej części wybrzeża, było też potrzebne jako przeciwwaga dla hiszpańskiego osadnictwa po drugiej stronie rzeki.

Korzystając z doświadczeń przy odbudowie Lizbony, markiz de Pombal (rzeczywisty władca państwa) nakazał wznieść funkcjonalną zabudowę na planie szachownicy, z rynkiem w centralnym miejscu. Niezwykle szybkie tempo prac osiągnięto dzięki zastosowaniu tysięcy takich samych, szybkich w produkcji prefabrykatów, z których stawiano domy (wiele z nich przetransportowano statkami z Lizbony).

dodane na fotoforum:

kolejne >

jolkas

jolkas

archiwum

ulubieni

+ dodaj do
ulubionych

[?]

(brak komentarzy)

dodaj komentarz

kolejne >